Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с 16-годишния си син

След приемането ни в Шенген Адвокат Йорданка Бекирска тества системата с непълнолетния си син Тодор Димитров. Какви са рисковете, когато пътуваме с дете? Могат ли непълнолетни да напускат сами границите ни? Семейството разказва повече за експеримента.

„Закупихме си билети за Париж с идеята да пробваме системата. Аз си купих самостоятелен билет, той си взе такъв за 16-годишно дете. Направихме две отделни транзакции по различно време. Получихме билетите, свалихме си електронните бордни карти. На Терминал 2 има система, чрез която само сканираш код и преминаваш към зоната за контрол“, разказва Бекирска. И добавя, че до този етап никой не проверява самоличността на пътуващия. „Ние стояхме през един човек. Никой не го попита има ли родител, или е сам“, допълва тя.

След влизането в Шенген: Възможно ли е неправомерно извеждане на деца от страната

Единствената проверка направил служител на авиокомпанията, който сравнил името на билета с това на личната карта на непълнолетния ѝ син. Но отново без въпрос придружава ли го някой. „Имаше рутинна проверка от страна на авиокомпанията само на личната ми карта. Свериха и дали името от бордната карта е моето“, посочва Тодор.

Припомняме, че преди влизането ни в Шенгенското пространство непълнолетен гражданин, напускащ дадена страна, трябваше да има нотариално заверена декларация от двамата си родители. Документът се представяше пред властите.

„В практиката си вече имам шест деца, изведени от единия родител без позволението на другия след приемането ни в Шенген по въздух. Част от тях успяхме да върнем, но други – не“, каза адвокатът.
 


По думите ѝ има член в закона, който е уредил този тип „родителско отвличане“, но пропускът е, че няма кой да следи за подобни нарушения.

В случай, че детето е открито на територията на чужда държава, тя трябва да го върне у нас най-късно след 6 седмици, казва юристът. „Трябва да се установи, че целта на пътуването не е просто ваканция. Например, има регистрация на адрес или в учебно заведение, личен лекар“, допълва тя.

Разделените родители имат график на посещения, нарушението на който също може да бъде сигнал за неправомерно извеждане на детето от страната. „Веднъж стигнеш ли до Париж, можеш да отидеш навсякъде другаде, включително държави, които не са държави по Хагската конвенция и това принудително връщане да не може да се случи. Трябва да се проведе цялото съдебно производство, което е няколко инстанции и отнема месеци, за да може да се ограничи Шенгенското пространство“, поясни Бекирска. 

От МВР коментираха казуса, поставен от адвокат Бекирска. „Пълноправното членство на България предполага свободно движение на една територия - Шенгенската. На тази територия няма граничен контрол. Задължителният 100% контрол вече се извършва при напускане на това Шенгенско пространство към трета страна”, поясняват от вътрешното министерство.

От ведомството допълват, че в Шенгенското пространство се извършват полицейски проверки. „При нетипично поведение, когато се установи, че едно пътуващо дете е в риск, се задейства процедура за поставяне под полицейска закрила. Във всички останали случаи упражняването на родителски права включва упражняване на родителски контрол по отношение на пътуванията на непълнолетния гражданин - както между София и Бургас, така и между България и Гърция, например. Родителите следва да знаят, че трябва да се спазва принципът за наличие на общо съгласие за издаване на паспорт и за напускане територията на страната. Ако има решение на съда при спор между родителите, непълнолетният гражданин ще бъде спрян на изход от Шенгенското пространство”, заявяват още от МВР.

Още по темата гледайте във видеата.