„Между 8 и 20 процента от световното население употребява алкохол, който е повече от на препоръките на СЗО”, каза той

Между 8 и 20 процента от световното население употребява алкохол, който е повече от на препоръките на СЗО. Мъжете са по-склонни да развият каквото и да е зависимост. Това коментира в ефира на „Социална мрежа” д-р Любомир Балабански – молекулярен генетик.  

„Когато говорим за зависимост, е важно да отбележим, че това е консумацията на определена съставка  или практикуването на определен навик с ясното съзнание, че този процес вреди на здравето. Генетиката е на второ място, но и тя играе ключова роля. Ако покажем един мисловен експеримент, в който 1000 души консумират еднакво количество алкохол няколко десетилетия, всеки един от тях ще има различни здравословни последици. Няма всички да развият зависимост и това се дължи на гените, с които всеки от нас се е родил. Някои ще имат цироза на 30, други на 40. Ще има и такива, които няма да бъдат засегнати”, поясни лекарят.  

Антирекорд: Все повече смъртни случаи заради алкохол на Острова

По думите му поколението ни живее в свят, в който консумацията на алкохол е социално приемлива.

„В основата на почти всички зависимости е влечението ни към допамин – хормонът на щастието, удоволствието. Това е и краткосрочния ефект от пиенето”, допълни Балабански.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Габриела Винарова