Явор Куюмджиев и Виктор Минчев смятат, че трябва да има пълна либерализация на пазара
Не е коректно да се смята, че енергоразпределителните дружества са изцяло виновни за спирането на тока в части на България по време на празниците. Цялата система е сбъркана, защото тя е разходно ориентирана. Това означава, че разпределителните мрежи всяка година отиват при регулатора и казват, че им е нужна определена сума, за да поддържат мрежата. КЕВР, уплашен от тези финанси, защото това би означавала вдигане на цената, не дава исканата сума. От получените пари трябва да се приоритизира - съответно това са големите населени места и се обръща по-малко внимание на по-малките. Това каза бившият зам.-министър на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Средства има, но не е там проблемът, смята енергийният експерт Виктор Минчев. Той посочи, че системата, с която се заявяват нужните средства, след което те не са отпускани в пълния размер, не е ефективна. „Държавата за пореден път се явява като стопанин на електромрежите, макар че те са частни”, допълни той. По негови думи в някои държави населените места са през големи разстояния, но нямат проблем със свързаността на тока. „Причината е подход в енергетиката, наречен микрогрийдове – изграждат се малки разпределителни мрежи на място. За да може такъв подход да бъде прилаган в България, трябва да престане този централен механизъм за планиране за цялостно изграждане”, обясни експертът.
Председателят на КЕВР за кризата с тока: Не се правят инвестиции в мрежата
Куюмджев каза, че законът позволява такова нещо, но пак е ограничено. „Става въпрос само за разпределителни мрежи, които да са свързани с високо напрежение. Този закон трябва да претърпи промени, за да може частни инвеститори да влязат в този пазар. ЕРП-тата ще се съпротивляват, но конкуренцията е добра, за да може да се повиши качеството на предоставената услуга”, обясни бившият зам.-министър.
Двамата гости заявиха, че пълната либерализация на пазара е необходима.
Куюмджиев подчерта, че в България няма енергийна стратегия.
Минчев не смята, че бизнесът и синдикатите нямат основание за протестни действия заради повишаването цената на тока. „Виждам, че пазарът е нормален, не виждам екстремни ситуации”, допълни той. Куюмджиев каза: „Ако утре цените на пазара паднат до такава степен, че започнат да фалират производители на електроенергия, някой ще им помогне ли? Отговорът е ясен – няма.”
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова