Снимка: iStock
Започват срещи с депутати от парламентарните групи
Работодатели и синдикати са в готовност за протест на 15 януари, ако държавата не удължи компенсациите за електроенергия през цялата 2025 година. Причината - високите цени, които са непосилни за бизнеса без държавна подкрепа.
Експерти: В електропреносната мрежа няма инвестиции, защото не се отпускат нужните средства
Единни в исканията си, работодатели и синдикати са категорични, че механизмът за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток трябва да продължи. До края на миналата година важеше таван от 180 лева на мегаватчас, като сумите над него се плащаха от държавата. С края на Бюджет 2024 изтече и мярката. Така от началото на годината цената на тока за бизнеса се увеличи двойно.
„Прагът от 180 лв. от 1 януари отива на 250 и нагоре. Последните сделки, които са на борсата, са в диапазон от 282 до 305 лева за мегаватчас”, коментира Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
„Икономическите оператори, които вече са произвели своите стоки, те сега ще получат фактури за този минал период на една почти двойна цена, в сравнение с предходния месец”, добави председателят на УС на Българската стопанска камара Добри Митрев.
Малинов: Предлагаме законодателни промени, които да минимизират авариите при електроснабдяването
Това според бизнеса ще доведе до вдигане на цените на стоки и услуги, съкращения на служители и фалити на фирми. „Ние продаваме на международните пазари, където никой не ни пита на каква цена сме си купили електроенергията”, посочи Константин Каменов от КРИБ.
Докато се търси отговор за януарските сметки, изникна проблем и за декемврийските. Защото парите за компенсациите - 105 милиона лева, трябва да бъдат осигурени през специалния закон за приходите и разходите, който още е на първо четене.
„Имаме готовност незабавно, след влизане в сила на удължителния закон, тази програма да бъде одобрена от Министерския съвет и да решим проблема с компенсирането на бизнеса за декември и успоредно с това да предложим и програмата за компенсиране на бизнеса за календарната 2025 година. Призовавам и синдикатите, и работодатели за малко търпение”, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Вместо търпение - срещи в парламента. Работодателите разговаряха днес с четири от формациите. Депутатите обясниха, че ще запазят тавана от 180 лева на мегаватчас.
Председателят на КЕВР за кризата с тока: Не се правят инвестиции в мрежата
„Сега това нещо е предложено от Министерството на финансите да влезе със задна дата - от 1 януари, което ние също ще подкрепим”, уточни Асен Василев от ПП-ДБ.
„Както е записано в закона, така ще бъде и прието. Днес законът мина на първо четене”, поясни Драгомир Стойнев от БСП.
От групата на „ДПС - Ново начало” са се ангажирали пред работодателите с механизъм за автоматично компенсиране на цените на тока през 2025 г за бизнеса, за да не се стига до скок на цените на стоки и услуги.
„На 15 януари, сряда, в 11:00 часа ще бъдем заедно с нашите членове на площада в Триъгълника на властта”, обяви Велев.
„Ще се постарая до деня, който казахте - 15 януари, да е минало заседанието на Комисията по бюджет и финанси и Законът за приходите и разходите до приемането на трите големи бюджета да е в дневния ред на Народното събрание за следващата седмица”, посочи председателят на парламента Наталия Киселова.
Репортер: Петър Антонов
Редактор: Габриела Винарова