Разговор с ръководителя Диляна Георгиева и Теа Венкова, носител на медал

През 2024 година страната ни изпрати рекорден брой от 201 български ученици за участие в космическия лагер Space Camp Turkiye. Това се случва чрез проекта Space Camp за България, ръководен от Център за творческо обучение.

Образователният център е създаден по модел на НАСА и вече 24 години предлага на ученици в над 60 държави да участват в симулации на космически мисии, тренировки като истински астронавти и усвояване на редица други умения.

Space Camp: Българка спечели медал от космически лагер по модел на НАСА (СНИМКИ)

„Идеята се роди с желание, с добър екип и с вярата, че това, което правим има смисъл. Лагерът поставя децата в реална обстановка – това развива качества и умения у децата. Те имат възможността да минат през симулации на реални космически мисии, да работят в екип, да използват тренажори, които се използват от НАСА”, коментира в студиото на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS ръководителят на младежката програма Space Camp за България Диляна Георгиева.

„Най-хубавата част, когато кандидатстваш за лагера – че не знаеш дали ще бъдеш одобрен. Исках най-после ще можеш да възпроизведеш нещата, които си учил в училище. Кандидатствах с есе на тема „Как можем да използваме изкуствения интелект, за да отидем на Марс”. Колкото и развит да е изкуствения интелект, има неща, които могат да бъдат подобрени. Двете ми любими неща са Космосът и невробиологията”, сподели ученичката в 8 клас и носител на престижна награда на Space Camp Türkiye, която се връчва за демонстрирани качества на бъдещ космически изследовател Теа Венкова.

Георгиева обясни, че през 2025 г. има три нови теми за кандидастване за лагера чрез есе – „За създаване на градина на Марс”, „Как би изглеждал един космически апарат”, както и „Първата космическа Олимпиада на хората – спортът и мира извън него”.

Теа посочи, че по време на лагера е научила колко е важна отборната работа.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова