Темата коментират проф. Румяна Коларова, Диана Дамянова, Милен Любенов и Росен Йорданов

„Коалиционното споразумение е било подготвено съдържателно от „Демократична България”. Това означава, че няма как концептуално ДБ да не подкрепя това правителство. Програмната му основа е подкрепена от част от опозицията”. Това каза в студиото на „Здравей, България” политологът проф. Румяна Коларова.

НА ЖИВО: Депутатите решават съдбата на проектокабинета "Желязков"

„Коалиционно споразумение, което ще поправи пътя на правителство на малцинството с подкрепата на „Демокрация, права и свободи -ДПС" - това го прави нестабилно. В европейските демокрации всеки подобен кабинет е нестабилен, особено със страни, в които има поляризация”, заяви политологът Милен Любенов.

По негови думи основният проблем пред управляващото мнозинство ще бъде, че то ще е непопулярно още от самото начало. „Правителството ще стартира с доста нисък кредит на доверие заради сложната коалиция, която се сформира”, добави още Любенов.

Как депутатите оценяват проектокабинета „Желязков” (ВИДЕО)

„Демокрация, права и свободи-ДПС” на Ахмед Доган е притисната до стената. Делян Пеевски ги „изяжда” бавно и системно през своята власт и ресурси. Но никак не е лошо България да има редовно правителство, съставът е доста приличен”, смята пиар експертът Диана Дамянова.

„Трябва да отчетем това, че преговорите за съставяне на кабинет приключиха успешно. Прогнозируемата нестабилност не е толкова сигурна. Не съм сигурен, че това правителство ще има добре координирана опозиция”, добави криминалният психолог Росен Йорданов.

Според проф. Коларова в Западна Европа малцинствената коалиция е доста стабилна конфигурация. „Един коалиционен кабинет е отворена врата към възможности. Всеки може да извлече както голяма полза, така и голяма вреда. Позитивно е това, че веднага беше публикувано коалиционното споразумение”, каза тя.

„Предстои избор на регулатори и на парламентарна квота на ВСС. Пеевски и хората около него винаги са опитвали да контролират по един или друг начин процеси, свързани с избор на регулаторни органи и представители на съдебната власт - това влияние ще остане”, обясни Любенов.

„Ако Борислав Сарафов е временно изпълняващ главен прокурор до момента, в който промените бъдат отменени, то той ще си остане временно изпълняващ функциите до избора на нов главен прокурор”, посочи Дамянова.

По думи на Йорданов проблемите в съдебната система са нееднозначни – те не опират до един човек или институция.

„Не се очаква от ГЕРБ-СДС да са реформатори. Това, което може да запълни дупката в бюджета, е крупна административна реформа. Всеки кабинет, който идва, за да направи съкращения в държавната администрация, я оставя увеличена”, каза Дамянова.

„Надявам се това балансирано правителство да не търси конфронтация и политически дивиденти, а структурни решения”, коментира още проф. Коларова.

Според Любенов през годините президентът Румен Радев е показал, че може да бъде единствено опозиция на управляващото правителство. „Така че много скоро той отново ще бъде в тази роля”, добави той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Виктория Гетова