Снимка: istock
В детските ясли и градините се провежда стриктен контрол
Нови противоепидемични мерки в още три области в страната. Заради нарастващия брой болни от грип от 27 януари ограничения се въвеждат във Враца, Плевен и Шумен. С това областите с обявена епидемия стават общо 11.
Учениците в областите Хасково и Пловдив минават на онлайн обучение, а тъй като същата мярка влиза в сила и във Враца – областите, в които има затворени училища, стават общо пет, заедно с досега обявените Ямбол и Видин.
Още три области обявяват грипна епидемия от понеделник
В областите Добрич, Велико Търново, Варна, Пловдив и Благоевград със заповед на местните регионални здравни инспекции са преустановени профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации, както и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. В детските ясли и градините се провежда стриктен сутрешен филтър за недопускане на деца със симптоми.
Прогнозите, че пикът на грипа ще бъде в края на януари се оправдаха. В ефира на NOVA директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова заяви, че на прага от обявяването на епидемия са още няколко области в страната, сред които Габрово и Бургас.
Най-много заболели се очакват именно през тази и следващата седмица. Не само децата и възрастните обаче са застрашени от усложнения. Специалисти посочват, че и при хора без хронични заболявания могат да се развият тежки последствия.
В плен на грипната вълна попадат все повече малки пациенти. За които най-често срещаното усложнение се оказва възпалението на средното ухо. „„Отитът е често усложнение след грип не само при децата, но и при възрастните. Това се случва при по-продължителното протичане на болестта и при липса на лечение”, предупреди още епидемиологът.
Спонтанно проявените симптоми като отпадналост, главоболие и висока температура подсказват, че сме поразени от грип, а не от друга вирусна инфекция, обясняват специалистите.
„Грипът е като руска рулетка - не знаем при кого как ще се развие”, каза д-р. Бацелова.
Според нея 1-2 дни е инкубационният период на заболелите с грип - силно заразни са точно преди да се прояви симптоматика. „Болният може да бъде заразен при дишане, кихане, кашляне, говорене по телефона, пипане на предмети. До 30 минути след докосването на заразен обект, може да настъпи предаване на вируса. Има голям риск за контактните в помещение, споделено със заболял от грип. За 15 минути въздухът се насища с вируси, затова е важно да се проветрява и да се носят маски", посочи медикът.
„Изследванията, които правим в Националния център по заразни и паразитни болести, показват, че 40% от изпратените материали са положителни за грип. Само преди месец те бяха едва 10%”, добави проф. Христова.
В София, поне засега, заболеваемостта е ниска и под средната за страната. На този фон – все повече болни отчитат в Габрово и Бургас. „Кюстендилска и Монтанска област и още някои са на прага на грипната епидемия, действително тази и другата седмица картата на България ще светне още повече в червено”, каза още тя.