Снимка: iStock
Има дисбаланс между търсене и предлагане на квалифицирани кадри, обясни тя
Стагнацията на пазара на труда и готовността на половината българи да работят на тъмно обсъди в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS Надя Василева от Българската конфедерация по заетостта.
От доста време има тенденция на пазара на труда за недостиг на квалифицирани кадри. „Работодателите изпитват трудности при подбора на хора, на необходимия човешки ресурс за развитие на икономиката. Дори внасянето на кадри от трети страни е тежка процедура. Нужно е да се направи промяна за търсене на работници от чужбина”, каза Василева.
Има ли разминаване между нуждите на работодателите и кадрите на професионалното образование
По думите ѝ има дисбаланс между търсене и предлагане на работни места. „Или има работа, за която няма достатъчно подготвени кадри, или има служители, които търсят несъществуваща работа. Демографската криза е първопричината за този проблем. Населението ни застарява неизбежно. 100 излизащи от пазара на труда ги заместват само 60 души. Няма как да имаме хора, които да попълнят нужните работни места”, заяви представителят на бизнеса.
„Трайно решение на проблема би могло да бъде намерено, ако има глобална концепция на работодателите. Те да са подпомогнати от държавата за внос на работници от трети страни, да се видят нуждите на бизнеса за следващите 6 месеца или една година. Този внос на работници да става по-бързо. Агенциите, които работят за временна заетост, да имат готови кадри, които да предоставят на работодателите и това да става бързо”, обясни Василева.
Според нея работниците от трети страни биха се съгласили да получават и минимална работна заплата, „което би охладило напрежението на пазара на труда".
Тя не приема резултатите от проучване на Института по философия и социология към БАН, че половината българи са съгласни да работят в сивия сектор. „Трудно бих се съгласила с информацията, че половината българи биха работили без договори и без да плащат осигуровки”, каза Василева. Според нея приемащите да работят без осигуровки и данъци или дължат пари на банкова институция, или работят на втора работа. „С това се демонстрира противопоставяне на ситуацията в момента – може би не виждаме какво се случва с данъците, които плащаме. Може би вместо Данък общ доход, е нужно да имаме Бонус общ доход”, е нейното мнение.
Редактор: Весела Веселинова