Снимка: iStock
Според данни на НСИ за 2024 година у нас има 3 заведения по медико-социални грижи за изоставени
15-годишно момиче от дом за деца, лишени от родителска грижа, беше пребито с дървен кол от мъж на 31 години, защото е отказало да проституира. Това не е първият случай, в който вестта за произвол и издевателство над сираци става достояние на обществото по директен или индиректен път. От години говорим и за деинституционализацията като решение на огромния проблем със съдбата на българските деца, които са изоставени от близките си или нямат такива.
Според данни на НСИ за 2024 година у нас има 3 заведения по медико-социални грижи за изоставени деца. Техният капацитет е 352 места, като в рамките на годината постъпилите непълнолетни са 253, а в институциите в края на годината общият брой на настанените е 119 деца. Темата дали трябва да се закрият домовете коментираха в студиото на „Социална мрежа” Евгения Тонева от Ноу-хау центъра за алтернативни грижи за деца и Жени Шеир, ръководител на програма „Генерация”.
„Трябва да се поясни, че децата над 14-годишна възраст имат право да напускат и сами тези центрове за настаняване от семеен тип. По-скоро бих казала, че трябва в общините да правят по-сериозни анализи за това какви са потребностите на младежите. Да имат възможност да посещават най-различни мероприятия. Грижата за сигурността на тези деца е на цялото общество”, смята Жени Шеир.
Задържаха мъж за побой над момиче от социален дом заради отказ да проституира
Според Шеир социалните услуги не са достатъчно финансирани.
„В тях има недостиг на щатове и на места проблем с квалификацията на кадрите. Точно за това се опитваме да въведем участието на доброволци. Младежите от домове живеят в един сравнително изолиран, затворен свят. Не можем да кажем, че не са добре обгрижени, но всички си даваме сметка, че това абсолютно не е достатъчно”, допълни тя.
„Има много голямо разнообразие от правила, които са създадени за да осигурят сигурност на децата в домовете. Също в тези центрове за настаняване има и непрекъснато присъствие на възрастни. Често има видеонаблюдение. Но при всичко това тези центрове не са затвори и децата могат да излизат. Когато нямат родители, които да са ангажирани непрекъснато с тях, придобиването на социални умения е много, много трудно”, твърди Евгения Тонева.
След репортаж на NOVA: ДАЗД се самосезира за побоя над дете, отказало да проституира
„Вниманието трябва да е насочено не толкова към самото закриване на домовете,
а към условията на живот и възможностите, които се дават на децата на местата, където те живеят. Разбира се, важно е да бъде отбелязано и че в сравнение с преди 15 години, когато започна процеса на деинституционализация в България, общият капацитет за настаняване в такъв тип заведения, е наполовина по-нисък. Близо една трета от услугите са разположени в села, в малки населени места с абсолютно затихващи функции, където често живеят по 20-30-40 деца, което не променя особено възможностите им да преодоляват социалната изолация”, каза още тя.
Повече гледайте във видеото.