Проверка на NOVA показа по-евтино ли е, ако купуваме основни храни директно от производител

Браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост излязоха с остра реакция срещу предлаганите законопроекти за таван на цените и надценките, които бяха внесени миналата седмица. Експерти настояват - по-късата верига на доставката ще доведе и до по-ниски цени. От бизнеса пък твърдят, че не се правят проверки за нелоялни търговски практики. В същото време наша проверка показа, че някои магазини са обявили промоционални цени на основни стоки именно с дата 13 фервуари. Като при някои офертата е само и единствено за утре. Проверихме и по-евтино ли е, ако купуваме директно от производител.

Трябва ли държавата да се намеси в ценообразуването на храните

Избрахме фирмен магазин на производител на млечни продукти. Там ни предложиха килограм краве сирене за 10.60 лева. За да сравним цените отиваме и в голям магазин, където не се предлага същата марка, но търсим аналогични продукти. В него масово сиренето е между 13 и 19 лева, а стандартът на нашето е 18.29 лв. за килограм.

Макар и без представителност, този експеримент показа, че можем да спестим около 7 лв. Ако обаче не калкулираме разхода на време и гориво, за да стигнем до производителя. Проверяваме и цената на пилешкото месо. Тук промяна не отчитаме - пилешкото бутче струва 6.90 лв. за килограм и в двата магазина.

Дори да се сложи таван на цените, според бранша, най-потърпевши ще са производител и потребител.

„Всичко надолу по цялата верига на доставка ще рефлектира. Това ще го обере производителят. Цената започва да натиска от горе надолу”, поясни Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

„Ако искаме да има по-ниски цени, трябва да увеличим конкуренцията”, твърди Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България.

Високи цени, таван на надценки, бойкот: Пазарът на храните през погледа на експертите

В спора се намеси и Асоциацията на индустриалния капитал в България Те заговориха за 100% ръст в цените на млечните продукти само за година и настояха за държавен контрол. А дали утре магазините ще останат наистина празни, предстои да разберем.