Снимка: iStock, илюстративна
При предишните стачни действия от финансовото министерство отчетоха спад в оборотите с над 28 на сто
Втори ден на бойкот срещу високите цени на хранителните продукти в цялата страна. След като миналият четвъртък редица потребители решиха да не купуват нищо от големите хранителни вериги, от Финансовото министерство отчетоха спад с 8 милиона лева или 28,8% в оборотите.
На прага на нов бойкот: Организаторите искат таван от 10% за надценките на основни храни (ОБЗОР)
Целта на днешния бойкот беше да насочи клиентите към малките магазини с българска продукция, за да се подкрепят родните производители. Проблемът с високите цени на основни продукти извади на показ някои проблеми на българските производители, като например дългата верига от прекупвачи между тях и крайните потребители. Днес големите вериги се оказаха пълни с клиенти, не само в София. Веригите дори очакват и скок в оборотите в следващите дни, каквато тенденция е отчетена и при бойкота преди седмица.
„Това е на промоция, по-евтино е. Трябва да се намалят цените и да бъдем единни, когато има такъв ден, но аз просто не знаех”, казва Даниела.
„Ще си взема топено сирене, ябълки, ще потърся клечки за зъби. Цените винаги ще вървят нагоре, плавно, надявам се. Ще доведат до това, че правителството ще се замисли и ще вземе мерки за веригата от прекупвачи. Дребният производител е притиснат от прекупвачи. Те го натискат”, добавя Христо Залатарев.
Монтана също пазаруват. „Ден до пладне е всичко или вятър в пералнята, буря в чаша вода. Почват да се осъзнават. Има разлика надолу в цените. Въобще не съм се съобразил, че има бойкот. За мен си е ден като ден”, каза Георги Христов.
В малките магазини обаче клиентите са по-малко. „Засега нямам клиенти. Сега е и студено, а и клиентите идват по-късно”, заяви Габриела Иванова.
След първия бойкот от преди седмица днес големите вериги не отчитат отлив на клиенти, но и нямат специални промоции за днешния ден.
„От бойкота губи цялата българска икономика, не само ние като търговци. Страдат и българските производители, защото продуктите им остават по рафтовете”, твърди Добромир Стоянов, който е мениджър „Корпоративни комуникации” на голяма търговска верига у нас.
Според някои клиенти вторият бойкот няма да промени нищо. Част от застаналите пред камерата на NOVA клиенти посочиха, че няма да пазаруват в рамките на деня, защото са против спекулата и това, че в Западна Европа цените на хранителните продукти са по-ниски.
В дните след първия бойкот една от веригите отчита 40% ръст в оборота, а при друга скокът е с над 100%. Като следваща стъпка организаторите предвиждат нов бойкот, но на банките.
„Да няма картови разплащания в деня, да няма тегления на каса. Тези транзакции, които ежедневно ги извършваме да не се случват”, призова Димитрина Русева от „Системата ни убива”. Междувременно стана ясно също, че общобалкански бойкот по-скоро няма да се случи.
Стажант-репортер Рая Ваташка.