Това е процедура, предхождаща Националния съвет по тристранно сътрудничество

В четвъртък министърът финансите запозна синдикати и работодатели с параметрите на Бюджет 2025. Срещата беше на експертно ниво и се проведе в ресорното министерство. Това е процедура, предхождаща Националния съвет по тристранно сътрудничество, на която присъства социалният министър и множество браншови и синдикални организации.

Бюджетът на държавата: Разнопосочни реакции от синдикати и работодатели

След нея стана ясно, че между социалните партньори и държавата са възникнали различия в посока на вдигането на максималния осигурителен доход, замразяването на майчинството за няколко години, както и намаляване на увеличението на заплатите на държавната администрация от 10 на 5 процента. 

Бизнесът заяви, че има проблем с вдигането на максималният осигурителен доход. Не стана и ясно по какъв начин ще се съберат 6 млрд. лева само от ДДС, както е записано в план-сметката.

От синдикатите посочиха, че не виждат развитие в политиката по доходите, имайки предвид първоначалното обещание за увеличение от 10% на заплатите в държавната администрация. В планувания бюджет е записано, че те ще останат на 5%.

Станислав Попдончев от Българската стопанска камара заяви, че има много мерки, които са доста спорни. И допълни, че предстои съгласуване с ръководните органи. Той каза още, че има сериозно завишаване на приходите от ДДС с над 6 млрд. лв., а също така има и висок ръст на капиталовите разходи, с които обаче досега не са запознати.

„Притеснява ни лекото отстъпление от политиката по доходи, която беше обещана на обществото”, каза главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

Той посочи още, че хоризонталната политика по доходите в момента е около 5%, а е била 10% - „това е минимумът, който хората заслужават” и настояват той да бъде запазен.

Управляващите: Пенсиите ще се увеличат по „швейцарското правило” - с 8-9%

Припомняме, че още в първия ден от публикуването си новата план-сметка предизвика полярни реакции, като в първоначалния вариант беше отпаднало „швейцарското правило”, по което се осъвременяват пенсиите с между 8 и 9% от юли. Впоследствие управляващите поеха ангажимент да бъде използван именно този механизъм.

Срещата в четвъртък продължи около три часа, а утрешният Съвет за тристранно сътрудничество се отменя за понеделник.