Според Драгомир Иванов от ПП-ДБ („Спаси София”), ако дружеството спре да работи, топлопреносната мрежа ще изгърми
„Първото и най-важно решение е Столична община, заедно с държавата, да влязат в процедура за изчистване на дълговете на „Топлофикация”. Вече сме на фазата, в която няма накъде повече да се задлъжнява. Единственият възможен изход е да се измисли вариант, в който да се покрият тези дългове. „Топлофикация”, освен топлинна, произвежда и електрическа енергия. Дружеството може да има приходи и от електрическата енергия. Освен това, самата мрежа е много остаряла. Затова преди седмица имаше няколко столични квартала без топлоподаване. При температурна амплитуда тръбите гръмват веднага и авариите следват една след друга”. Това коментира общинският съветник от ПП-ДБ („Спаси София”) и председател на временна комисия за анализ на енергийните цени в столичните дружества Драгомир Иванов в студиото на предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.
След ремонт на "Топлофикация": Елтабло се сдоби с парно, а мазета се превърнаха в сауни
По думите му, ако няма генерално решение, през 2026 г. положението ще бъде много по-лошо. „Преди година, чрез държавния бюджет, имаше счетоводен начин тези пари да влязат към „Топлофикация”, да се изчисти дългът, а след това да отидат към „Булгаргаз”, който да изчисти свое задължение. Има начин, но трябва воля на държавата”, обясни Иванов.
Запорираха сметки на "Топлофикация София"
„Топлофикация” работи, въпреки че трупа дългове, защото дружеството е ключово за националната сигурност. Ако „Топлофикация” спре да работи и всички 460 000 битови абонати и институции започнат да се отопляват на нещо различно от парно, мрежата ще изгърми”, добави той.
Обявиха кога се очаква да пуснат парното и топлата вода след аварията в София
Според него има анализи, според които изграждането на нова „Топлофикация” би струвало 2,5 млрд. лева. „С нови мощности, геотермали и слънчева енергия. Има опции, но дори и да се намери стратегически външен инвеститор, той трябва да има увереността, че започва на нула. Никой не би инвестирал в нещо, което губи”, смята Иванов.
„КЕВР не признава на „Топлофикация” разходите за лихви, а върху големия дълг и лихвата е голяма”, посочи общинският съветник.
По негови думи миналата седмица се е състояла среща между всички политически групи с кмета на София Васил Терзиев. „Ще направим две вътрешни комисии, които в спешен порядък ще изготвят технически и финансов анализ, с който ще влезем в разговори с държавата. Надяваме се още през лятото „Топлофикация София” да не бъде в състоянието, в което е в момента”, заяви още Иванов.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Виктория Гетова