Подробности пред NOVA даде Росица Матева

До края на другата седмица ще е ясно преразпределението на гласовете от повторната проверка на резултатите от парламентарните избори през октомври. Прогнозата на говорителя на ЦИК Росица Матева е, че всички партии ще бъдат засегнати. До цялостна ревизия на вота се стигна след искане на Конституционния съд.

Работата по преизчисляването на изборните резултати вече е започнала. Материалите, предадени от Конституционния съд над ЦИК, са в Комисията. Те няма да я напускат. В момента там са и експертите на „Информационно обслужване", които ще направят точните сметки. Преизчислението ще се прави два пъти, за да е сигурно, че няма абсолютно никакви грешки. Когато крайният резултат е ясен, той няма да бъде оповествяван на обществеността от страна на ЦИК, а ще бъде предаден на Конституционния съд. С неговото решение ще се разбере имало ли е грешки в обявяването на изборните резултати, или не.
 
„Трябва да направим въвеждане на данните от тези протоколи, да ги приобщим към базата данни от изборите на 27 октомври и да предадем информацията на Конституционния съд - дали има разлика в това, което съществува като база данни. От няколкото протокола, които аз видях от предоставените ни, има грешки в отразяването на разпределението на действителни гласове. По един или два действителни гласа се разпределят на други партии или коалиции, в някои от протоколите с преброяване само на недействителни гласове. В недействителните експертите са представили, че има един действителен глас за съответната партия. И не говорим само за една партия”, заяви Матева.

От ЦИК не могат да кажат какви ще са ефектите от въвеждането на протоколите, дадени им от Конституционният съд. На теория са възможни и двете хипотези: без сериозни размествания или точно обратното - сериозна промяна в съотношението на силите. Или дори - нов играч и различен брой формации в парламента.

„Хипотетична възможност съществува - да не са същият брой, да са по-малко или повече. Но това са само предположения. За всички партии ще настъпи някаква промяна в действителните гласове, които са получили, когато бъдат въведени тези протоколи”, обясни Матева.

С промяната на броя действителни бюлетини ще се промени и броят гласове, които формират 4-процентната бариера. Тоест - влизането в парламента би ставало с по-малко или обратното - с повече гласове, отколкото е прието в момента. Въпреки засечените от Конституционния съд нарушения, според ЦИК на този етап не могат да се правят генерални изводи.

А конституционалистът Пламен Киров смята, че е бил нужен друг подход в определението на съда - щом има грешки, веднага да се направят нужните корекции.

"КС трябва да обяви избора на някои народни представители, не мога да кажа кои, за незаконосъобразен и да задължи ЦИК, на база изчисленията на "Информационно обслужване"  -да обяви нови депутати, които ще влязат на мястото на тези, чиито избор е незаконен", категоричен е конституционалистът професор Пламен Киров.