Те имат нужда от средства, за да представят проекта си на Годишния конгрес на Националното космическо дружество в Орландо

Български ученици разработват иновативен проект за космическа колония и отглеждане на растения в Космоса. 

Проектът комбинира знания от биология, физика и химия, а учениците имат възможност да го представят на годишния конгрес на националното космическо дружество в сащ. Повече разказват идеолозите Жасмин Цветкова, Георги Бишков и Елица Карагеоргиева.

България с пет медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика

12 български ученици от Първа английска гимназия в София създават проект за космическа колония и отглеждане на растения в космически условия.

"Идеята е да създадем колония около една от луните на Сатурн, на име Титан, за да можем да видим как ще се развие в Космоса. Ще използваме водите на Титан, за да захранваме станциите с полезни вещества. За тази станция ние разработихме агрикултурен модул, който ще съдържа всички важни растения и други неща, които ще отглеждаме за космическата колония", посочи Георги Бишков.

Учениците са проектирали два модула, които ще осигуряват храна и кислород за 10 000 души. Избрали са различни видове водорасли, също ще отглеждаме гъби, варива, пшеница царевица и други. Има стаи, които са разделени на две - в едната е нощ, в другата - ден, като целта е да има 24 часа кислород.

Български медалисти по природни науки и как се организира първата олимпиада по изкуствен интелект в света

Създава се въртене, за да може да се получи изкуствена гравитация. Хората, които са на периферията на станцията ще се чувстват сякаш са на Земята. Изкуствената гравитация помага за много жизнени човешки процеси и за растенията, които ще отглеждат, споделят те.

Светлината от растенията пък ще бъде възпроизведена от изкуствени лампи.
Името на проекта символизира нов етап в света на иновациите - Галантус, което преведено от латински език означава кокиче. То е характерно за българските ширини и бележи началото на пролетта, а техният - старта на култивирането на растения в Космоса.

Младите иноватори имат различни интереси, но работят с една и съща цел - да представят проекта си на Годишния конгрес на Националното космическо дружество в Орландо, САЩ през юни. За да отидат там, обаче, те имат нужда от средства.

Можете да ги подкрепите с дарения по банкова сметка:

Училищно настоятелство при ПАЕГ:
BG73FINV91501017732803

Репортер: Йоана Станиславова

Редактор: Цветина Петкова