Ушити през 60-те за българските войници, сега са съкровище за търсачите на антики

500 български военни шинели от 60-те години се оказаха за продажба в американски сайт за антики. Вместо да са в музея, те са модно решение за ентустиастите, които предпочитат да носят „история” пред това да закупят ново палто от мола. Ушити преди 70 години за нуждите на българските войници, сега са съкровище за търсачите на антики.

"Единственият недостатък е, че няма етикет, на който да пише кога е ушито, но няма страшно, просто ще казвам на хората, че е на 5 десетилетия", споделя потребител, закупил едно от палтата.

"Имаме много доставчици на военни принадлежности с отпаднала необходимост в Европа и те ни се обадиха, че имат от тези палта и така се сдобихме с тях. Te са с много високо качество, старички са, но в това им е чарът. Рядко срещаш дрехи, които са 100% вълна", разказва Марк Фритз, който е маркетинг директор на магазина.

Оказва се, че за да си купиш дреха от 100% естествен материал, то може да ви струва няколкостотин долара в Америка. "Особено за този дебел вид вълна", допълва Фритз.

Видът на шинелите не се е променял от средата на миналия век до края на 90-те, разказва специалистът по военно облекло Александър Въчков.

"Шинелите на това клипче, което толкова голям интерес предизвика, са бойни шинели. Затова те са доста по-семпли", смята специалистът.

Военни униформи с изцяло български дизайн е носила армията ни към края на Третото българско царство. "След 1944 г. за съжаление започва едно буквално копиране на съветските образци, което и до днес може да се наблюдава. Куриозното е, че част от украсата на съвременните униформи е по-близко до съветската, отколкото на съвременната руска армия", отбелязва Въчков.