74 документа са част от програмата "Памет на света"

Първите рентгенови снимки вече са част от Регистъра на програмата "Памет на света" на Организацията за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО), предаде ДПА.

Националната комисия на Германия за ЮНЕСКО обяви вписването на изображенията, направени от физика Вилхелм Конрад Рьонтген (1845-1923). Мюнхенски ръкопис на Вавилонския талмуд, едно от най-важните писания в юдаизма, също е включен в регистъра, както и литературното наследство на философа Фридрих Ницше (1844-1900).

Общо 74 нови документа са вписани в регистъра, който включва книги, ръкописи, музикални партитури, аудио и филмови записи с изключителна стойност за човешката история. Той съдържа вече повече от 500 записа, отбелязва ДПА.

Гайдата - културно наследство от световно значение?

Рентгеновите снимки са тези, които Рьонтген прави в хода на изследванията си върху електромагнитното излъчване. Снимките включват изображения на неговите ръце, на съпругата му Анна Берта и дори на неговата ловна пушка.

Националната комисия на Германия за ЮНЕСКО твърди, че мюнхенският ръкопис на Вавилонския талмуд е единственият в света, който съдържа пълния текст на писанието. Той е от 14-ти век и е собственост на Баварската държавна библиотека от 1803 г. насам, отбелязва ДПА.

Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО

В момента литературното наследство на Ницше се съхранява на няколко места в Германия и Швейцария. Събраните му съчинения са обект на спорове, преработки и нови издания.

Германската комисия за ЮНЕСКО обясни, че поради това оригиналните ръкописи са от особено значение за разбирането на неговата философия, отбелязва ДПА.

Редактор: Виктория Гетова
Източник: Теодора Славянова, БТА