Трусът е регистриран в 12:49 ч.

Земетресение от 6,2 по Рихтер в района на Истанбул, Турция, става ясно от данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център и турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). То е станало на дълбочина около 7 километра и е продължило 13 секунди. 

151 души са пострадали заради силното земетресение в Истанбул. Те са получили наранявания, след като са скочили отвисоко в паниката си. Това съобщиха от управата на мегаполиса. Пострадалите се лекуват в болници, без опасност за живота. 

„Беше кратко и силно хоризонтално разтърсване. В кварталите на Истанбул, които се намират по-близо до България, има пукнатини по стените на сградите. Хората са излезли навън, защото се страхуват”, каза Февзие Акман - жител на Истанбул, пред NOVA. 

​„В Чорлу няма съборени сгради. Положението е овладяно и ситуацията е спокойна. Доколкото имам информация от колегите в Силиври, и там няма усложнения. Земетресението обаче беше силно. Сред хората има паника”, обясни за NOVA заместник-кметът на Чорлу Гюнер Четин.

Наблюдава се интензивна автършокова активност, която е обичайна за територията на Турция и ще продължи през следващите седмици. Властите в Турция отчитат 47 земетресения в Истанбул в рамките на три часа, сред които и най-силното - с магнитуд 6,2. Микроземетресения се очаква да бъдат регистрирани още около година, прогнозират от НИГГГ към БАН.


Министърът на вътрешните работи Али Йерликая направи изявление в своя акаунт в социалните медии: „Земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер се случи в Силиври, Мраморно море, Истанбул. АФАД и всички екипи на отговорните институции започнаха огледи на място”, посочи той.

Президентът на Турция Реджеп Ердоган също коментира земетресенията, като заяви: „Искам да пожелая на нашите граждани бързо възстановяване. Следим ситуацията отблизо”, подчерта държавният глава.


​От кметството на Истанбул предупредиха гражданите да не влизат в сгради, които са повредени или за които се смята, че имат щети след трусовете, да не тръгват на път, освен ако не е необходимо, и да не използват GSM линиите, ако не се налага.

Министърът на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу заяви, че засега няма данни за щети или проблеми по пътищата и летищата, не са засегнати влаковете и линиите на метрото. „Екипите ни продължават да извършват проверка на терен”, увери той.

Министърът на образованието на Турция Юсуф Текин обяви, че училищата в цял Истанбул ще бъдат затворени за два дни.

Преди земетресението от над 6 по Рихтер, в 12:13 ч., е регистриран трус от 3,9 край бреговете на Силиври. Дълбочината му е била 6,99 км.

Къде в България беше усетено силното земетресение

Според Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН има данни земетресението да е усетено на цялата територия на България. В градовете Бургас, Варна, Шумен, Стара Загора и София.

В Хасково много хора са получили известие на телефоните си с предупреждение и информация какво да правят при земетресение. Трусът е бил усетен и в голяма част от училищата, като се е стигнало и до евакуация на ученици. На този етап няма данни за причинени щети на територията на Хасковска област.

Земетресението е усетено и в Шумен, предимно по високите етажи. Няма данни за нанесени щети. „Столът, на който стоях, се разклати доста стабилно. Трусът се усети значително на третия етаж”, разказа жителка на града.

БАН: Земетресението беше очаквано

Сеизмологът при Националния сеизмологичен център - БАН Пламена Райкова-Цанкова обясни, че земетресението е било очаквано, тъй като районът, в който беше регистриран трусът, е сеизмичен.

„Земетресение, близо до Истанбул, се очакваше. Събитието е силно, усетено е и на наша територия, което също беше очаквано, защото става въпрос за магнитуд от 6,3 по Рихтер”, поясни Цанкова.

Сеизмологът подчерта, че не може да се търси връзка между земетресенията на островите в Гърция и наблюдаваните трусове в разлома в Турция.

Какво да правим при земетресение

→ Както във всички критични ситуации, най-важното е да не се поддавате на паниката;

→ Не трябва да напускате жилището, училището и изобщо сградата, в която се намирате, освен ако бихте могли да излезете на открито и да се отдалечите на безопасно разстояние от сградата за около 10 секунди от усещането на труса;

→ Отворете вратите за излизане, тъй като могат да се заклинят и да не се отворят, което ще затрудни евакуацията след края на труса;

→ Заемете най-безопасното място в сградата - под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло;

→ След първите вибрации люлеенето ще се засили. Запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите;

→ Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради, далекопроводи, улични лампи и високи дървета;

→ Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте;

→ В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.