Снимка: iStock
Социалните и финансовите институции разполагат с 6 месеца, за да изготвят своите предложения
Задава се прекрояване на пенсионната система. Това стана ясно от внесено проекто-решение в Народното събрание, което задължава социалните и финансовите институции да изработят нов модел за пенсиониране.
Целта е да се гарантират пари за поколения напред, тъй като в момента осигуровките, които всички работещи плащат, не стигат за покриване на пенсиите. Въпросите, които интересуват хората са - ще скочи ли стажът нужен за пенсия, ще се вдигат ли осигуровките, както и дали се върви към изискване за по-късно пенсиониране.
Както социалният, така и финансовият министър не се ангажираха да дадат отговори на тези въпроси, тъй като разполагат с 6 месеца да изготвят своите предложения.
Средната пенсия ще нарасне с 10,4%, максималният размер на парите за старост остава 3400 лв.
Социалното министерство отчете като своя заслуга, това че успя да защити увеличението на пенсиите това лято да е почти 9%.
„Нека го караме стъпка по стъпка и не сега да казвам нещо, което имаме 6 месеца да го обмислим. Не съм от хората, които ще кажат нещо непремерено”, коментира социалният министър Борислав Гуцанов.
Финансовият министър Теменужка Петкова обясни, че оттук нататък предстои дебат по темата. „Всяка една стъпка в тази посока трябва да бъде добре премислена и оценена, така че предстои да бъдат обсъждани всички тези заявки за реформи”, добави тя.
С обещания за повече яснота, когато са готови с конкретните предложения, министрите не поясниха дали се говори за промяна на пенсионната възраст и стажа, както и за увеличение на осигуровките. А поред експерти системата трябва да върви към принципа колкото по-голям е приносът ти от внасянето на осигуровки, толкова по-голяма да бъде и пенсията ти.
Социалният министър Борислав Гуцанов пое ангажимент от 2026 г. майчинските за втората година да бъдат увеличени. Освен това - майките, които се върнат на работа да получават не 50%, а 75 на 100 от обезщетението.
В тригодишната бюджетна прогноза се залага замразяване на майчинските до 2028 г.
Експертите са категорични, че това не трябва да става само за сметка на хората, внасящи осигуровки в момента. „Категорично не говорим за ръст на осигуровките. Говорим за това стажът, който има един човек, да има по-голяма тежест при определяне на неговата пенсия. Да има яснота по отношение на определяне на минимална пенсия и тавана на пенсиите. Някои социални плащания да бъдат изведени от пенсионната система и да си минават през социалното подпомагане”, обясни председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова.
Промяната трябва да бъде такава, че да доведе до по-голяма събираемост на средства, за да има с какво да бъдат покривани пенсиите за в бъдеще. Експертите са категорични, че това не трябва да става само за сметка на хората, внасящи осигуровки в момента.
„Делът на сивата икономика в България е доста висок. Да се включат максимално хората в пазара на труда. Става въпрос за младите, които нито учат, нито работят. Част от хората, които ползват инвалидна пенсия, но нямат достъп до пазара на труда”, каза още Русинова.
Убедени са и че вкарването на промени и реформи, които не стъпват на анализи, показващи пробойните в системата, са довели до нейното изкривяване.
Последвайте ни