
Снимка: БТА
За да увековечим победата на съветския народ във Великата отечествена война, заяви руският президент
Руският президент Владимир Путин подписа указ за преименуване на международното летище в град Волгоград на историческото му име Сталинград, предаде БГНЕС. „За да увековечим победата на съветския народ във Великата отечествена война от 1941-1945 г., постановявам международното летище Волгоград да получи историческото име Сталинград", се казва в указа, публикуван от Кремъл.
Преименуването на летището се случва по време на посещението на Путин в града, което включваше и разговори с беларуския президент Александър Лукашенко, преди 9 май.
Денят на победата е празник, който се чества в Русия и в различни бивши съветски републики на 9 май в памет на капитулацията на Нацистка Германия във Втората световна война, която Русия официално нарича Великата отечествена война. Разположен на западния бряг на река Волга, Сталинград е преименуван на Волгоград през 1961 г. по време на управлението на Никита Хрушчов, в период на политически реформи след смъртта на Йосиф Сталин през 1953 г., известен като десталинизация.
Кремъл отхвърли предложението на Киев за 30-дневно прекратяване на огъня
Градът е мястото на битката при Сталинград, брутална военна кампания между август 1942 г. и февруари 1943 г., в резултат на която Съветският съюз спира настъплението на Нацистка Германия към Кавказ, но с цената на живота на над един милион съветски войници, пише още БГНЕС.
Същевременно Путин заяви, че от жителите на Волгоград зависи решението да преименуват града си на Сталинград, предава БТА. По време на форума "Великото наследство - общо бъдеще", провел се в града, Путин, цитиран от агенция РИА Новости, беше помолен да коментира връщането на старото име на града – чувствителен въпрос, предвид връзката с ужасите от управлението на съветския диктатор Йосиф Сталин. Според него идеята „е логична“, предвид историческото значение на битката.
„Решението зависи от жителите. Може да помислим за това. Жителите трябва да бъдат питани. Със сигурност има логика в това. Ако премахнете идеологията, доколкото е възможно, името, разбира се, е свързано с победата. Но все пак трябва да изясним какво мисли мнозинството жители“, заяви Путин.
Властите подготвят пищни церемонии за отбелязване на кръглата годишнина. Също така Путин сравнява инвазията в Украйна от февруари 2022 г. с борбата срещу нацистите, представлявайки на руснаците войната като „специална военна операция“, която цели „демилитаризирането“ и „денацификацията“ на Украйна, припомня БТА.
Редактор: Ина Григорова
Последвайте ни