Снимка: МВР
Това отчете министърът на вътрешните работи Даниел Митов
Има план за действие при активиране на системата BG-ALERT. Това отчете министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Припомняме, че премиерът Росен Желязков даде три седмици срок на институциите да се стиковат и да работят заедно за ранното предупреждение за бедствия.
Към края на април 2023 година 100 общински кметове и седем областни управители са подали заявление, че техни служители искат да бъдат обучени за работа с BG ALERT. В края на май тази година са постъпили молби от още 19 кметове и 15 областни управители. Това е отговорил писмено вътрешният министър на въпрос на депутата от „Продължаваме Промяната - Демократична България” Ивайло Мирчев. Днес Митов отчете - всички областни управители и Министерството на околната среда и водите имат обучени свои представители. В Националния институт по метеорология и хидрология, както и в общинските администрации процесът е на финалната си права.
Коя е единствената община в Монтанско, която има обучени служители за работа с BG-ALERT
Почти две години след наводнението в Царево, което отне четири човешки живота, местната власт е в готовност да работи със системата BG-ALERT.
„Ние живеем с телефоните си и смятам, че е изключително полезно, когато има нужда от някакво уведомяване на хората, намиращи се в даден регион, то да се случи изключително бързо. Мобилните устройства дават тази възможност”, каза зам.-кметът на Община Царево Денис Диханов.
Той ще мине обучение, както хиляди свои колеги от цялата страна. По данни на МВР близо 150 служители на областните и общинските администрации вече са готови да работят с BG-ALERT.
„Ние сме създали организация в Национална служба „Пожарна безопасност и защита на населението” да бъдат обучавани максимално бързо. Просто трябва да изявят желание и ние им напомняме много бързо”, посочи вътрешният министър.
BG-ALERT предупреди за интензивни валежи в няколко области
Обучението продължава няколко дни, но не е задължително за служителите.
„Вие можете ли да накарате насила един кмет да направи нещо? Тук вече, разбира се, трябва да си говорим с тях да реагират максимално бързо. Това е от полза на гражданите, на общините и на населението като цяло”, подчерта Митов.
Дали бедствието в Царево нямаше да вземе човешки жертви, ако системата BG-ALERT функционираше преди две години, е спорен въпрос, казват от общината.
„Тогава прогнозите не са били за толкова сериозни валежи, каквито са се оказали впоследствие. Вярвам, че навременната информация може да помогне занапред”, е мнението на Диханов.
Вътрешният министър разпореди мерки за подобряване на BG-ALERT
Преди месец обаче се оказа, че системите на НИМХ и ГДПБЗН не са свързани и двете институции не могат автоматично да обменят данни. Това забавя генерирането на съобщенията.
„Вече имаше и резултат от това координационно усилие. Когато имаше опасност от сериозни валежи в Ямболско и Бургаско, от BG-ALERT беше изпратено съобщение и хората в определени региони и общини бяха алармирани”, каза вътрешният министър.
Последвайте ни