Снимка: БГНЕС
Страната ни е на първо място по отказани кредити за фирмите...
Малкият и средният бизнес се справят все по-трудно в кризата. Страната ни е на първо място в Европейския съюз по отказани кредити за фирмите, сочи изследване на Евростат. В същото време от БНБ отчитат критични нива на заемите, които фирмите не могат да погасяват. Това е и причината банките да завишат сериозно изискванията си към малките и средни предприятия, които кандидатстват за кредит.
Такъв е случаят и с Иван Христов, който има мебелен магазин в Благоевград. От близо половин година се опитва да изтегли банков кредит, но безуспешно.
„Специално при мен става въпрос за ипотечен кредит трябва да обезпеча поне на 70%, което поне за нас е доста трудно, защото ние да си финансираме още тия 30% е доста сложно\", разказва Иван.
Именно големите обезпечения са най-голямата спънка пред получаването на така желания кредит. Оказва се обаче, че това не е тенденция само у нас.
„Банките са по-консервативни към бизнеса, иска в по-голямо самоучастие със собствени средства на човека, който иска кредит. Това е глобална тенденция и в Европа процента на одобрените кредити рязко е спаднал\", споделя Георги Стоев.
„Не намалявам персонала, а ползвам персонала повече време, така назначих ги на по-голям работен ден и нещо което е инвестираме там, където можем да се класираме, просто добра маркетингова политика\", споделя рецептата за успеха Иван Христов.
Иван е и вносител на мека мебел от Германия. Там също има фирма. Твърди, че да изтеглиш кредит от Германия е в пъти по-лесно и по практично, отколкото в България.
У нас обаче банките са по-резервирани, а причината е високия ръст на необслужваните кредити, който вече гони притеснителни нива.
Според икономисти обаче консервативната банкова ситуация у нас в момента има и положителна страна.
36 процента от фирмите кандидатствали за кредит у нас тази година за получили отказ, показва изследването на Евростат. В същото време делът на непогасяваните кредити е нараснал на 23 на сто.