След броени дни депутатите трябва да изготвят доклад и да изберат 11 от тях

Този вторник ще бъдат изслушани кандидатите за новия Висш съдебен съвет (ВСС) от квотата на Народното събрание. Номинираните за така наречения съдебен парламент ще трябва да представят концепцията си за работа в Съвета и да отговорят на отправените към тях въпроси от неправителствени организации и депутати.

 

В тридневен срок след изслушването народните представители трябва да изготвят доклад, а след това да изберат 11 от кандидатите.

 

Изборът на нови членове във ВСС е определян като „съдбовен”. Причината - редицата доклади на Европейската комисия, в които остро се критикуваше липсата на прозрачност в българската правораздавателна система и нагласеното кадруване в съдебната власт.

 

ВСС се състои от 25 членове, които се сменят на всеки пет години. Това е органът, който трябва да гарантира свободата на съдебната власт, да назначава и наказва магистратите. 11 от членовете се излъчват от Народното събрание, а останалите 11 – от съдебната власт. Трима са част от ВСС по право – това са така наречените трима "големи" в съдебната власт – главният прокурор, председателят на Върховния касационен съд и председателят на Върховния административен съд.  

 

В последните години около ВСС се завихриха няколко мега скандала. Първо с имотите по Черноморието, които, придобити от някои магистрати, представили се за крайно нуждаещи се. Наяве излезе и информация, че мъж, познат като Красьо Черния, е кадрувал в съдебната система срещу пари. Станахме и свидетели на първия в историята протест на магистрати, предизвикан от  уволнението на председателя на Съюза на съдиите и най-изявен критик на ВСС - Мирослава Тодорова.

 

Дипломати, депутати и експерти следят отблизо избора на нов състав на ВСС заради надеждите да се промени критикуваната досега практика на тази институция. А първата задача на новия ВСС ще бъде изборът на нов главен прокурор.