Според намерените керамични съдове, находката датира от ранно-византийския период

Археолози от регионалния исторически музей в Сливен откриха подземен тунел, който свързва крепостта Туида с река Новоселска. Според тях тунелът се е ползвал, за да могат хората от крепостта да ходят до реката за вода, а по време на нападения - за бягство към гората.


В тунела археолозите се натъкнали и на уникална свещ, която тепърва ще бъде изследвана.  До този момент археолозите са проучили едва 5-6 метра от тунела. В него е открито и каменно стълбище, което е изключително стръмно.

Според намерените керамични съдове, находката датира от ранно-византийския период около 5-6 век.


Николай Сираков – археолог от РИМ - Сливен, обясни, че в тунела са открити дървени греди, които са укрепявали тавана.

 

„Имало е и дървени дъски, които също са подпирали свода. Някои от тях са доста добре запазени. Също така в тунела е открита уникална свещ, която поне аз не знам досега да е открита в България подобна свещ”, допълни Сираков.


Откритият тунел е проучван през далечната 1969 г., но в обратна посока. Тогава археолозите са установили, че изходът на подземния проход става сводест, изграден е от тухла и е имал отдушници на всеки два метра. След реставрирането и консервацията на находките от музея се надяват крепостта Туида да се превърне в още по-атрктивна туристическа дестинация.


Повече по темата може да гледате във видеото.


Репортер: Веселин Илиев