Последователи на „свободната икономика” смятат, че банкнотите и монетите пречат
Можем ли да живеем в свят без пари? Повечето съвременни икономисти категорично отхвърлят тази идея. Стотици последователи на „свободната икономика” обаче смятат, че банкнотите и монетите повече пречат, отколкото помагат на хората.
Вече 3 години англичанинът Марк Бойл живее без пари. Създал е общност в интернет, в която хората разчитат на доброволното споделяне.
През 2008 година Марк Бойл се сбогува с последната банкнота в джоба си. Оттогава 33-годишният икономист живее в стара каравана в Югозападна Англия. Разчита на природата и на собствената си изобретателност.
„Голям проблем беше да се откъсна от света на парите. Жестока борба в първите месеци. След това обаче осъзнах, че никога не съм бил по-щастлив”, споделя Марк Бойл.
Светът на Марк Бойл съществува благодарение на споделянето. Създал е мрежа, в която хора от цял свят споделят излишното. Някои предлагат умения в определена област, други помагат с инструменти, а трети осигуряват подслон. Платформата се ползва от близо 50 хиляди души в над 170 страни. България също е на картата.
Всеки потребител описва в профила си всичко, с което би могъл да бъде полезен на останалите. В радиус от 10 километра веднага намираме преводачи от различни езици, градински дизайнер, дори счетоводител. Ако искам да ползвам услугите на някой от тези хора, трябва просто да му изпратя съобщение.
От години по света работят десетки компромисни парични модели. Отделни градове във Великобритания са приели собствени валути, с които се насърчава местната икономика.