Там бяха показани костюми от последните шест века, както и сокая, наподобяваща царската диадема
Празнуваме Св. Св. Константин и Елена. Празнуват и жителите на град Елена. Там имаше изложба на костюми от региона от последните шест века.
Според преданието след поробването на столицата Търново, много знатни фамилии се заселили в Еленския край. За царското време останал да напомня само сокая, който жените поставяли на главите си.
„Той наподобява царската диадема. Това, което те са донесли, което е било разбира се, много разкошно, много богато окрасено с мъниста, с парички”, обяснява Ваня Сиракова – уредник в музей „Камбуровия хан”.
Но времената се сменили, а с тях и облеклото на жените. Сокаят и шевиците отстъпили пред новите платове и кройките идващи от Европа.
„Ние в Елена трябва да кажем, че нямаме запазена такава носия в този смисл в който е позната. Повече са ходили като гражданки, светското е надделявало. Не случайно и Михаил Арнаудов казва, че „еленчани не са колибари те са аристократи”, допълва още Ваня Сиракова.
За шест века обаче едно нещо не се променило – всички дрехи жените шиели на ръка, често под светлината на газена лампа и така почти до средата на 20 век.
Повече по темата гледайте във видеото.
Репортер: Йовка Драганова