Средната раждаемост в 28-те изследвани страни е спадала успоредно с повишаването на безработицата

Световната икономическа криза влияе върху раждаемостта в Европа. Това констатира проучване на Демографския институт "Макс Планк" в град Росток.

 

Оказва се, че средната раждаемост на жените в 28-те изследвани европейски страни е спадала успоредно с повишаването на безработицата. 

 

Тенденцията е най-силно проявена в южната част на континента, като в Испания например, но тя е видна и в страни като Унгария, Ирландия и Латвия.

 

Двойките под 25 години най-често избягват да имат деца, тъй като тази възрастова група се сблъсква с растяща безработица. Същото важи с особена сила и за младите хора, които вече са се сдобили с едно дете. 

 

Според изследователите от Института за демографски проучвания "Макс Планк" при повишаването на безработицата с 1 процент, раждаемостта на жените в групата на 20-24-годишните спада с 0,1 на сто в континента и с 0,3 в Южна Европа. 

 

Много показателни са процесите, наблюдавани в Испания. Раждаемостта там бе 1,24 деца на жена в началото на хилядолетието, като достигна 1,47 през 2008 година. През 2011 година, след разразяването на световната икономическа криза, този показател спадна до 1,36. 

 

В Чехия, Полша, Великобритания и Италия лошата икономическа конюнктура спря повишаването на раждаемостта. 

 

В Германия, Австрия и Швейцария кризата не се отрази на броя на новородените деца, но там ръстът на безработицата беше нисък.