Снимка: БГНЕС
Това ще стане, ако се докаже, че Дамаск е използвал химически оръжия, заяви Владимир Путин
Възможно е Москва да подкрепи резолюция на ООН за военна операция срещу Сирия, съобщи руският президент Владимир Путин.
Това ще стане само ако се докаже, че Дамаск е използвал химически оръжия.
Путин обаче предупреди Запада да не предприема едностранни действия.
В обширно интервю за Асошиейтед прес и руската държавна телевизия президентът заяви, че Русия е доставяла на Сирия компоненти от системата за противоракетна отбрана "С-300", но е преустановила доставките.
Той намекна, че Москва може да продаде системата на други страни, ако Западът нападне Сирия без одобрението на Съвета за сигурност на ООН.
Освен това Путин заяви, че съжалява за решението на американския президент Барак Обама да отмени среща между двамата в Москва, която се предполагаше, че може да се осъществи преди срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург. Той обаче изрази надежда, че с Обама ще имат сериозни обсъждания за Сирия и други теми на срещата на Г-20.
Според Путин е "абсурдно" да се смята, че правителството на сирийския президент Башар Асад би използвало химически оръжия в момент, когато то има надмощие над бунтовниците. Ако пък има доказателства за това, те би трябвало да бъдат предадени на Съвета за сигурност на ООН.
По думите му дори в САЩ "има експерти, които смятат, че представените от правителството доказателства не изглеждат убедителни и не изключват възможността опозицията да е извършила предварително планирано провокативно действие в опит да даде на своите спонсори претекст за военна намеса".
Путин каза, че "не изключва" възможността Русия да подкрепи в ООН употреба на сила срещу Сирия, ако има обективни доказателства за това, че режимът на Асад е използвал химически оръжия срещу собствения си народ. Но предупреди САЩ да не предприемат военни действия без одобрението на ООН, като заяви, че това би представлявало агресия.
В същото време ракетният крайцер „Москва", наричан от НАТО „убиецът на самолетоносачи", се отправи към източната част на Средиземно море, вместо към първоначално планираната си дестинация в порт Минделу, Кабо Верде.
Руското външно министерство не коментира маневрата, която се случва само ден след американско-израелско ракетно учение в региона.
В Съединените щати планът на Барак Обама за ограничен удар по стратегически цели в Сирия получи сериозна подкрепа преди ключовото гласуване в Конгреса. Комисията по външни работи в Сената постигна съгласие по текста на проектоезолюция, разрешаваща използването на сила срещу Сирия. Документът забранява изпращането на сухопътни сили и ограничава военните действия до 60 дни. Този срок обаче може да бъде удължен еднократно с 30 дни.
Самият Обама, който беше на официална визита в Швеция, коментира, че реакцията на случващото се в Сирия е крайно наложителна и светът не може да гледа безучастно престъпленията на Башар Асад.