Причина за това е въведената целодневна форма на обучение на децата от 1 до 4 клас
Сериозен недостиг на начални учители в бургаски регион заради действащата от началото на годината целодневна форма на обучение на децата от първи до четвърти клас. Свободните работни места са повече от 40.
„Имали сме на обявено място по 20 кандидати.Тази година обаче вече забелязваме, че има недостиг на кадри-специалисти и за едно работно място се явиха трима неспециалисти”, заяви директорът на ОУ „Христо Ботев” в Бургас – Женя Железова.
До миналата година Маргарита Димитрова е преподавала химия и биология. Сега е възпитател в занималнята на 4-ти клас. Заради това, че не е със специалност „Начална педагогика”, Маргарита получава 86% от заплатата на колегите си или 420 лева на месец.
„В България има парадокс - ти да имаш висше педагогическо образование и да не можеш да преподаваш на малки. Ние тръгваме с 80% от работната заплата. Затова няма и специалисти. Няма желаещи, колегите бягат, общо взето всеки се насочва да бъде технолог, да бъде нещо друго - само и само да взема по-голяма работна заплата”, категорична е учителката.
Близо 600 занимални са разкрити в региона. Свободните позиции са 40. Според експерти проблемът ще се задълбочава през следващите години. „Притеснително е, че няма млади попълнения. Предполагам, това е причината. Нежелание на младите хора и липса на интерес към тази професия”, казва Пепа Бакалова от Регионалния инспекторат по образованието.
От Образователния инспекторат са категорични, че това преподаватели без специалност „Начално педагогика” да помагат на децата в занималнята, не понижава качеството на подготовката на учениците.
Репортер: Цеца Алексова