България се нарежда на първо място в ЕС като дял от бизнеса, работещ "на тъмно"
6 милиарда лева годишно губи хазната заради сивата икономика. Сред европейските държави България се нарежда на първо място като дял от бизнеса, който предпочита да работи "на тъмно".
Изследване на международната консултантска компания ЕЙ ТИ КЪРНИ показва, че сивия сектор у нас през 2013-та достига до 31% от всичко, което е произвела икономиката ни. След нас се нарежда Румъния, а на последно място е Швейцария.
Когато, обаче, тези проценти се превърнат в пари всъщност се оказва, че в Румъния проблемът е много по-сериозен.
Грубите сметки показват, че сивата икономика у нас достига 25 милиарда лева - кой всъщност губи от това че тези пари се въртят "на тъмно”?
Сива икономика, укриване на доходи, неплащане на данъци - все изрази които чуваме често и които смятаме, че не ни касаят. Всъщност - как се отразява сивата икономика на обикновения човек?
"Няма пари за образованието и училищата - децата ви няма да се образоват. Не можем да си позволим здравеопазването, което една страна като нашата заслужава", коментира Тихомир Безлов.
Парадоксалното е, че дори чуждите компании, стъпвайки на нашия пазар, се побългаряват - не си плащат всички данъци, не се интересуват дали доставчиците им са изрядни или не .
А ако си позволи да играе по правилата, няма да може да печели толкова - от една страна, а от друга неспазването на правилата няма последици, смята Безлов. Държавата пък не може да си позволи да скочи на всички в сивия сектор, защото това води до политически последици , допълва той.
От друга страна онзи, който ще пребори сивата икономика ще се превърне в най-мразената личност у нас
5 милиарда лева годишно означава всеки пенсионер да получи по около 2 хиляди и 700 лева за Коледа. А не държавата да се чуди кой пенсионер да брои за богат и кой за беден - та да му даде 50 лева.