Снимка: БГНЕС
Държавният глава коментира въпроси, поставени от германския и френския бизнес у нас
За завръщане към постигнатия по време на служебното правителство през 2013 г. консенсус за провеждането на реформи в сектор „Енергетика“, които да гарантират независимост на енергийния регулатор, призова президентът Росен Плевнелиев. Той коментира редица въпроси, поставени от германския и френския бизнес в България.
Помолен за коментар на заплахите за отнемане на лицензите на електроразпределителните предприятия, президентът разкритикува прехвърлянето на отговорността за „дупките“ в сектора върху дружествата.
„ЕРП-тата формират едва 8% от всички разходи за електроенергия на потребителите, при тях ли е проблемът“, попита Росен Плевнелиев, който отново упрекна административно-командния подход за намаляване на цените на електроенергията. Според него една година след събитията от февруари и март миналата година ситуацията в енергетиката не се е променила, а според бизнеса липсва политическа воля за решаване на проблемите в сектора.
По отношение на подготвяни законодателни промени за ограничаване дейността на големите търговски вериги Росен Плевнелиев заяви, че очаква да чуе дискусия по темата в парламента. Президентът беше категоричен, че трябва да бъдат гарантирани правилата на конкуренцията в бранша, а начинът да бъдат защитени правата на малките производители е да бъдат създадени условия за производство на конкурентни продукти. От бранша подчертаха, че са готови да предложат различни механизми за подпомагане на малките производители.
Мерките за подобряване на бизнес климата в България, енергийната независимост и диверсификацията на енергоизточниците, ключовите реформи в администрацията, здравеопазването, образованието, правосъдието и вътрешните работи, бяха сред темите, по които бяха обменени мнения.
Германският и френският бизнес в България откроиха като основни предизвикателства пред доверието на инвеститорите у нас върховенството на закона, борбата с корупцията и сигурността на инвестиционната среда, прозрачността и ефективността на администрацията при изпълнение на правителствените политики, както и забавянето на редица структурни реформи. Все пак според резултатите от допитване на Германо-Българската индустриална търговска камара, 82% от германските фирми биха инвестирали отново в България.
Политиката „от ден за ден“ не решава проблеми, а политиците трябва да спазват обещанията си, каза още президентът и беше категоричен, че в рамките на конституционните си правомощия ще продължи да работи за по-добра бизнес среда у нас.