Държавата не може да се намеси пряко, отбеляза Стефан Софиянски

Българската народна банка обяви в неделя, че офисите на Корпоративна търговска банка, която бе поставена под специален надзор, ще бъдат отворени отново на 21 юли. Централната банка е реагирала навреме, единодушни бяха в студиото на „Здравей, България” банков експерт и бивш премиер.

Още по темата

 

Държавата не може да се намеси пряко в случая с КТБ, няма тези правомощия. Надзорът над банковата система се осъществява от БНБ. Не смятам, че намесата й е закъсняла. БНБ е изключително стабилна институция, има добър ръководен екип и взе правилното решение”, коментира Стефан Софиянски, служебен премиер в условия на тежка финансова криза.

 

„Решението, като стратегия, е правилно и навременно и хората могат да бъдат спокойни. Влоговете на гражданите са гарантирани”, заяви Софиянски. Той припомни, че през есента на 1996 г. фалираха осем банки. „Неприятното беше, че това стана, след като общините и държавните предприятия бяха задължени да си държат парите точно в част от тези банки”.

 

Софиянски смята, че днес ситуацията е различна, защото има валутен борд и има законово устройство за защита и функциониране на банковата система. Освен това, в момента държавата разполага с много по-голям резерв – около 5,5 млрд. долара, отбеляза бившият столичен кмет.

 

„Хората с депозити във всички останали банки трябва да бъдат спокойни. Реакцията на централната банка беше навременна и точна, съобразно пълномощията й по Закона за кредитните институции. Мисля, че нещата ще се развият по добър сценарий, каза проф. Валери Димитров, специалист по банково право и бивш съветник на управителя и Управителния съвет на БНБ. Той уточни, че специалният надзор при опасност от неплатежоспособност се прилага, именно когато една банка е в предфалитно състояние и неговият смисъл е да я извади от това състояние и да не допусне неплатежоспособност.

 

„Специалистите в БНБ са преценили, че до 21 юли банката може да бъде отворена. Надзорните мерки, които се прилагат, са да се увеличи капиталът и Фондът за гарантиране на влоговете и Българската банка за развитие да са спасители на банката, доколкото те ще се превърнат в основни акционери на банката, а досегашните акционери ще бъдат лишени от мажоритарното си участие. Това е предвидено в закона”, добави проф. Димитров. По думите му винаги, когато банка има мажоритарни акционери с преобладаващо акционерно участие от едно или група от свързани лица, банката е по-рискова от банки с по-разпръснато акционерно участие. Димитров припомни, че един от факторите за фалита на банките в периода 1994 – 1996 г. бе огромното количество раздадени вътрешни кредити на акционери и на мениджъри. Той смята, че трябва да се провери дали са нарушени изискванията на Закона за кредитните институции по отношение на тези рискови кредити. Квесторите могат да прекратят всеки кредит, който се смята за неизгоден за банката и незаконен.

 

„Доста опасно е когато ръководител на Управление „Банков надзор” бъде обвинен публично в неизпълнение на служебни задължения. Това разклаща доверието в самата централна банка”, каза още експертът по банково право.

 

В 9 часа на 21 юли не би трябвало да има ограничения за клиентите на Корпоративна търговска банка, смятат Софиянски и Димитров. Един от вложителите е бившият министър на културата Вежди Рашидов, който благодари за бързата реакция на председателя на БНБ Иван Искров.

 

„Това, което е по-важно и не се дебатира по медиите е, че двама човека не може да клатят една държава. Прокуратурата трябва да вземе отношение и да ги арестува”, заяви Рашидов по телефона за „Здравей, България”. "В банката има 5 млрд. на вложители. Какво става с парите на тези хора. Докога ще бъде ограбван само българският народ", попита депутатът от ГЕРБ, който обясни, че е избрал да вложи своите средства в КТБ, защото там получил най-изгодните условия.

 

Целия разговор по темата можете да проследите във видеото.

 

Уважаеми читатели, до момента коментарите към статиите бяха заключени на основание Чл.152 „а” от Закона за кредитните институции. Отново отваряме възможност за Вашите коментари. Молим Ви да се въздържате от разпространяване на невярна информация или обстоятелства за банка, с което се уронват доброто име на банката и доверието към нея.

 

Екипът на сайта си запазва правото да премахва коментари, които счете, че нарушават  законовите предписания.