Според него „Бургас-Алексанруполис“, „Белене“ и „Южен поток“, са ненужни за България
„Когато до властта в България се добират русофилски глутници, започват да приемат нормативни документи и разни капани, подготвени от Москва, които ни тикат към заробване и гибел”, заяви в студиото на „Събуди се” бившият изпълнителен директор на „Булгаргаз” Васил Филипов по повод спирането на проекта „Южен поток”.
„През 1995 година, при управление на Жан Виденов и министър на енергетиката – Румен Овчаров, създадоха „Топ-Енерджи” със стратегия да покорят нашата енергетика. След това с давлението на Овчаров вдигнаха цената на газа с 25%. Ние сме жертва на руски планове, които непрекъснато ни се натрапват от управляващите и едно съсловие, което работи против нашата държава”, допълни той.
Журналистът Ива Николова се опита да го прекъсне с думите, че докато е бил на позицията си, е допуснал загуби по проекта „Син поток“. Филипов от своя страна отвърна, че журналистката разбира от „Син поток“ толкова, колкото свиня от кладенчова вода „Ти си една лаладжийка и нищо не знаеш”, заяви той. Според него трите проекта - „Бургас-Алексанруполис“, „Белене“ и „Южен поток“, са ненужни за България.
„И на мен не ми харесва това, което прави Русия, макар че принадлежа към русофилската глутница. България е малка страна и тя не определя правилата”, каза от своя страна Росен Петров от БДЦ.
„Изглежда, че целият ЕС са русофили, защото си купуват газ от Русия през Украйна. Проектът „Южен поток” беше за диверсифициране. 8 страни участват и не възразяват да преминава през нас. Войната в Украйна ни изигра лоша роля”, категоричен бе Емил Димитров – Ревизоро от Патриотичния фронт. „В този проект няма обосновани икономически показатели. С този проект България изпада в имагинерна зависимост”, заяви Филипов.
Гостите в студиото коментираха и природните бедствия, които сполетяха българите през последната година. „Три капки дъжд се превръщат в бедствие в България, защото язовирите са неподдържани, не се изпускат контролирано”, каза Ива Николова. „Има голям проблем със собствеността на язовирите. Не се знае чии са и как са раздавани през годините”, допълни Росен Петров.
„Подкрепяме създаването на комисия „Кой” в парламента. Интересен факт е, че една от процедурите на ЕС срещу България за „Южен поток” беше за непрозрачни публични поръчки за стойност 3,5 млрд, от фирми, които според журналисти са свързани с кръга „Кой”. След като това беше спряно, гръмна КТБ, в която се оказа, че дупката е от подобен порядък. Очакваме тази комисия да отговори на нуждата на обществото да знае за срастването между политическа, икономическа и медийна власт”, заяви Борис Станимиров от Реформаторския блок.
Целия разговор по въпросителните от седмицата гледайте във видеото.