Снимка: ЕПА/БГНЕС
Не е срамно да имаш леви идеи
Да бъдеш поддръжник на леви идеи и да подкрепяш социалната справедливост не е толкова срамно, колкото беше преди 20 години след разпадането на СССР. Напротив - сега това е модерно. Западните лидери не спират да призовават към справедливо преразпределяне на богатствата, коментира руският в. "Независимая газета".
Неотдавна римският папа Франциск се завърна от Латинска Америка, където даде редица изявления от обществено-политически характер. Най-радикалните бяха в Боливия, където понтификът получи от държавния глава Ево Моралес интересен подарък – фигура на Христос, разпнат на сърп и чук. А местните вярващи с възторг посрещнаха речта на папата, в която той посочи, че политиката не бива да бъде подчинявана на финансовите спекуланти и че социалната политика трябва да се промени. Той атакува "новия колониализъм" на корпорациите, които принуждават държавите да прилагат свободна търговия и политика на икономии, от които страдат най-бедните.
През есента Франциск се готви да посети Куба – крепостта на социализма в Южна Америка, а след това и САЩ. Нормализирането на отношенията с Куба е един от големите проекти на администрацията на Барак Обама. Този дипломатически завет държавният глава смята да предаде и на кандидата за следващ президент на страната – Хилари Клинтън, чийто възгледи за икономиката са още „по-леви”. Тя иска повишаване на данъците за богатите и увеличаване на разходите по социалните програми. А много от нейните изказвания поразително си съвпадат с тези на „папата на бедните” Франциск. Идентични са например позициите им по отношение на свободния пазар, посочва изданието.
Слушайки тези изказвания, получаваме изненадващо дежа вю. Подобни риторични клишета произвеждаха в огромно количество машините за пропаганда на развитите социалистически държави. А всичко това, което днес се възприема като свежа струя във Ватикана и Белия дом, е отдавна познато за руските граждани.
Изглежда, че водещите световни лидери говорят същото, което и руските антиамериканисти. Да, ама не! Дяволът е в детайлите. Брутният вътрешен продукт на САЩ през 2014 година е 17,42 трилиона долара, докато в Русия същият беше 2,59 трилиона долара. Руските стойности са почти същите като тези на Италия, където се намира и Ватиканът.