Шест детски градини се отопляват с термопомпи и слънчеви панели
Видео: БГНЕС
„Една от най-важните цели и задачи, които съм си поставила, това е подобряване чистотата на въздуха в града. Два са основните фактора на замърсяване – единият е трафикът и транспортът, другият фактор е отоплението с неикономични горива, особено в крайните райони на града”. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова, след като инспектира ремонта на Руски паметник, предаде БГНЕС.
Фандъкова каза, че по първия фактор работят много усилено по отношение на градския транспорт – това са строителството на метрото, новите тролеи, трамваи, автобуси.
„Но по втория фактор трябва да включим разбира се и гражданите", добави Фандъкова.
Тя подчерта, че Столичната община иска да даде пример с използването на ВЕИ при отоплението на общински сгради, най-вече училища, детски градини.
„В София вече има 6 зелени детски градини. Едната сграда всъщност е новото училище, което ще отворим тази есен. То се отоплява с термопомпи, в детските градини имаме слънчеви панели. Така че подготвихме два големи проекта, по които днес подписахме договор с Министерството на енергетиката и очакваме да започнем реализацията. Единият от тях включва 9 общински сгради – училища и детски градини, там ще се подменят котлите с котли с дървени пелети. Тези пелети ще се произвеждат в новата инсталация в Хан Богров за преработка на зелени отпадъци. Така че можем вече да кажем, че София е в крак със зелените политики на Европа и в света и от отпадъците, които събираме от градините и парковете, вече произвеждаме електроенергия и компост, но ще можем вече и да отопляваме и сгради", заяви столичният кмет.
Тя отбеляза, че вторият проект предполага подмяната на топлинната инсталация в 5 общински сгради – училища и детски градини, които пък се отопляват с централно отопление за намаляване на разходите за отопление.
За гонките по пътищата на столицата, Фандъкова каза, че Столична община е сезирала нееднократно и районните кметове, полицията също.
„В последните месеци те обръщат внимание на конкретни места, където се знае, че има такива гонки. След намесата на полицията, след поставянето на видеонаблюдение, намаляват тези порочни, опасни практики, за съжаление, обаче, се преместват на други места. Така че тези усилия трябва да са постоянни на цялото общество. Това е нарушаване на правилата за движение по пътищата. И аз се опасявам, че когато правим хубавите булеварди, новите булеварди, веднага на някой от тях се появява подобна практика и затова апелирам. Неслучайно на много места слагаме и неравности по пътя, за да намаляват скоростта, но в края на краищата не можем да затворим града заради това, че някои хора си позволяват да си мерят силите по този начин. Въпросът не ми е поставян за място, ако колегите от КАТ преценят и предложат нещо подобно, ще седнем да обсъждаме, добави още Фандъкова.