Снимка: БГНЕС
Турският президент заяви по-рано, че ще оспори Лозанския договор
„Поредното възраждане на темата за ревизия на Лозанския договор е изключително притеснителна. Тя няма отношение към българските граници, но така или иначе в съвременния свят поставяне на границите като тема за разискване и ревизия е недопустимо”. Това заяви външният министър в оставка Даниел Митов, цитиран от БГНЕС.
Изказването дойде, след като турският президент заяви, че ще оспори условията на Лозанския договор.
Митов изтъкна, че вече веднъж е взел позиция, призовавайки президента Реджеп Ердоган да ограничи границите на сърцето си до границите на турската държава. Според външния ни министър, ако тръгнем да се връщаме назад във времето, ще дойдем до момент, в който подобен тип ревизионистки геополитически изказвания ще ни доведат отново до войни, което никой не желае.
Относно номинацията на български еврокомисар, той заяви, че в момента тази тема не се обсъжда.
Лозанският мирен договор е подписан през 1923-а и присъжда Източна Тракия и гр. Смирна (днешен Измир) на Турция. Споразумението определя границата между България и Турция, макар България да не е страна по него.
Изказването на Ердоган отпреди няколко дни не е първата му геополитическа провокация. В края на октомври турският лидер направи емоционално изказване, засягащо градовете Кърджали, Скопие и Одрин: "Тези градове са част от нашите душевни граници. Републиката не е нашата първа, а нашата последна държава.И ние не сме приели доброволно границите на тази държава – нека подчертая. Не бива да се забравя, че основателите на Републиката, дори на една много важна част от тези кадри, техните родни места са останали извън тези граници".
Редактор: