Това показва скорошно проучване на американски учени

Пътуването в Космоса води до изменения на формата на мозъка. Това показва скорошно проучване на американски учени, цитирано от научния сайт „Инвърс“. Според данните мозъкът на астронавти се променя, за да може да се адаптира към липсата на гравитация, пише БГНЕС.

Използвайки ядрено-магнитен резонанс на астронавти преди и след полета им в Космоса учените са установили, че сивото вещество се увеличава в някои области и намалява в други.

По време на полет мозъкът се изменя, а в какво точно се изразява промяната зависи от това колко дълго астронавтите са извън Земята. Причината за това е, че промените в гравитацията засягат церебралната течност в мозъка, обясняват учени.

„Когато човек е на Земята, може да си представите как гравитацията дърпа надолу течностите в тялото, но в Космоса няма гравитация, която да прави това, така че течностите се насочват към главата“, казват те.

Колкото повече време прекара в Космоса даден астронавт, толкова повече промени настъпват в мозъка му. Според учените сивото вещество се увеличава в частите на мозъка, които контролират движението на краката, тъй като той се адаптира към новия начин на движение на тялото при липса на гравитация.

Тази промяна на мозъка да се реорганизира и да създава нови нервни връзки, както и да се адаптира, се нарича невропластичен ефект. По този начин хората, изпратени в Космоса, успяват по-лесно да научат нови начини за придвижване.

Редактор: