Говорят жертвите на сексуално посегателство в институцията
В международния ден за борба с насилието над жени говорят жертвите на сексуално посегателство. Кампанията "MeToo" прескочи Атлантика, като набира популярност и в Европа. Десетки жертви на сексуален тормоз в европейските институции нарушиха мълчанието.
MeToo във Франция: Протести срещу сексуалното насилие над жени
"Като стажант се оказах перфектната жертва. Бях на дъното на йерархията и определени хора злоупотребиха с властта си. Те мислят, че са недосегаеми, защото стажантите мечтаят за кариера и няма да рискуват, нарушавайки мълчанието", каза говорителят на "MeToo" в ЕП Ани Хирвела.
Най-често насилниците са от Франция. Жертвите често изпитват срам и не искат да говорят за случилото се, но престъпниците трябва да поемат вината за действията си.
"Моят случай включваше всичко - от коментари и опипване до по-тежки прояви. Не става въпрос за престъпление, но се почувствах дискриминирана като политик", заяви евродепутатът Линеа Енгстрьом.
Български ученици споделиха основните си притеснения в ЕП
В ЕП има два комитета, които се занимават с проблема. Това създава объркване към кого трябва да се обърне човек, ако стане жертва на сексуално посегателство. Съществува консултативен комитет, който разглежда жалбите за тормоз между акредитирани парламентарни сътрудници и депутати, и такъв, който отговаря за превенцията на персонала. Първият разглежда не повече от 4 случая на година. Многократно се появяват искания за независимо разглеждане на случаите на сексуален тормоз.
"Тук сме, за да работим. Тук има много жени, които са професионалисти и градят кариера. Те не са длъжни да търпят подобен тип поведение", заяви евродепутатът Ернест Уртасун.
Повече по темата вижте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Ахинора РангеловаПоследвайте ни