„Тол такса ще се плаща за Северната скоростна тангента", поясни регионалният министър

„Всички бяхме свидетели на гнева на премиера. Упрекът към АПИ е заради прекъснатата комуникация с районите в София”. Така регионалният министър Петя Аврамова коментира скандала с винетките. 

Борисов към шефа на АПИ: Защо ми правите тези номерца? (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Миналата година хората от Нови Искър поискаха да пътуват без винетки. Тогава премиерът каза, че общините, които искат това да стане, трябва да поддържат тези пътища. Варна, Шумен, Белица, Челопеч и още няколко общини го направиха. Това, че сега пуснахме камерите да следят, леко притесни хората. Подозирам политически елемент в ескалацията на напрежението. Автоматичното правоприлагане трябваше да започне от 1 март. Пуснахме го тестово по преценка на Националното тол управление. В същото време течаха преговори между АПИ и Столичната община. Камерите имат няколко опции – само трафик, тол и винетка или само тол. Столичната община вече показа картата с пътищата, за които ще се включи с поддръжката и така ще бъде променено решението на Министерския съвет за обхвата на пътищата с винетна такса”, поясни Аврамова. Тя допълни, че Северната скоростна тангента ще бъде освободена от закупуването на винетка, но не и от тол такса, защото там минава транзитен трафик.

Министърът внесе яснота и за пътищата в населените места в страната, където също се изисква винетка за движение. Тя обясни, че за общините има два варианта – пътищата да станат общински или да сключат споразумения с АПИ.

„Това са републикански пътища извън урбанизираните участъци. В Стара Загора става въпрос за Околовръстен път с транзитен трафик. Там има алтернативни пътища, по които колите да се движат без винетка. От общината във Варна са подали искане пътят до гробищния парк да бъде без винетна такса. В Шумен имаше искане за един отдалечен квартал, който все пак е част от града. Препоръчано е на кмета да премести табелата на града“, каза Аврамова. 

Без глоби за шофьорите, хванати да карат без винетка по Северната тангента

„Искам да успокоя всички граждани: не се подвеждайте по наличието на камери. Това не значи задължително, че ще бъдете глобени. В рамките на населените места, между табелите за начало и край, не се дължи винетна и тол такса”, категорична бе Аврамова. И допълни, че някои камери са поддържащи и следят само трафика. 

Протест в Нови Искър заради винетките (ВИДЕО+СНИМКИ)

По въпроса относно недоволството на превозвачите за тол системата, регионалният министър
обяви, че тя ще заработи от 1 март, като вариантите за пътуване и плащане на таксата са три – с маршрутни карти, с GPS тракери и с бордови устройства. 

„Републиканската пътна мрежа трябва да има средства за поддръжка, ако искаме хубави пътища”, заключи Аврамова.  

Целия разговор гледайте във видеото.