Управляващите вече са готови с решение

Управляващите вече са готови с решение как да гласуват българите под карантина на предстоящите избори. Това потвърдиха за NOVA от ГЕРБ. Предложението е в деня на вота всички под карантина да могат да пуснат бюлетина в подвижна урна.

Идеята на управляващите е карантирани или болни да могат да гласуват в подвижна секция, която да отиде до дома им. За да се осъществи гласуването, трябва законова промяна. В момента мобилните урни са само за хората с трайни увреждания. Ако определението не се промени, то може после гласуването в подвижна урна да стане причина за  оспорване на изборния резултат.

Една подвижна секция успява да обиколи до петдесет адреса в рамките на изборния ден, показват изчисленията на експертите. Така за вот в пандемия ще са нужни в пъти повече мобилни урни.

„Ще бъдат необходими може би няколкостотин до хиляда подвижни избирателни секции. Администрацията трябва да си направи сметката”, заяви математикът проф. Михаил Константинов.

Радев: Не е нужно да се чака президентският указ за насрочване на изборите

Промяна е  нужна и в срока за заявления, с който хората ще декларират, че искат урна до дома си. Сега той е 14 дни, но предложенията са за намаляване до 7 или 5 дни преди изборите. А изпитание за организацията на такъв вот ще е и изборът на членове на секционни комисии, които да посещават карантинираните избиратели, твърди Константинов: „ За да накарате хората да участват в такива комисии, трябва да се формират комисии от хора, които или са преболедували тази болест и имат имунитет, или са имунизирани - и то с двете ваксини.”

Задачата се пада на администрацията по места.

„Това е ангажимент на съответната администрация по места. Не на ЦИК. Осигуряване на транспорт, с който ще се придвижва тази мобилна избирателна секция. Ние ще ги обучим съгласно разпоредбите, които ще получим от Министерство на здравеопазването”, заяви Таня Цанева, говорител на ЦИК.

За да започне това обучение обаче, от ЦИК също чакат законова промяна, която да разреши в мобилна урна да не гласуват само хората с трайни увреждания. А за такава вече има и политическа воля.

Дариткова: Имаме готов законопроект за гласуване на лица под карантина или в болница

„Идеята е добра и тя е точно в логиката да се дава на всеки възможност да упражни своето право на глас. Тук въпросът е доста по-сложен. Тук става въпрос за няколко хиляди души. Възниква въпросът как всеки един от тези карантинирани ще бъде обгрижен”, заяви вицепремиерът Красимир Каракачанов.

Въпросителни за ЦИК има и по отношение на гласуването зад граница – заради различните ограничителни мерки в страните.

„Гласуването в чужбина, за да бъде реализирано, се изисква разрешение на съответната държава. Има държави, които не разрешават да се образуват секции извън нашите дипломатически и консулски представителства”, посочи Таня Цанева, говорител на ЦИК.

И въпреки неяснотите от избирателната комисия уверяват, че ще бъдат готови с организацията и вотът ще бъде легитимен.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.