Това заяви на редовния брифинг на НОЩ здравният министър
„За последните седмици отчитаме една устойчива тенденция за увеличаване на случаите на COVID-19 у нас. Паралелно с това, благодарение на мерките в страната, които са с най-нисък индекс на строгост, успяваме да запазим устойчиви места по заболеваемост и в Европа”. Това заяви на редовния брифинг на здравните власти министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
За последната седмица потвърдените случаи са 5708, а 3659 са излекуваните. В лечебните заведения заетостта е 35% за неусложнени пациенти и 38 на сто - за интензивни. Прави впечатление по-високата заетост на леглата в областите Блгагоевград, Варна, Габрово, Пазарджик, София област, Силистра, Хасково и Шумен.
Здравният министър подчерта, че през последните дни се наблюдава една тъжна закономерност в обществените реакции по отношение на мерките. „Когато в резултат на увеличаване на инфектираните затягаме мерките, се говори, че пречим на икономиката. Когато решим да ги разхлабим заради намалелия брой на заразените, каазват, че не ни е грижа за здравето на хората. Искам да отбележа, че всички ние, които стоим срещу вас, плащаме висока лична цена. Но единствено по този начин, последователно, можем да извоюваме победата над вируса. Считам, че до момента сме били прави”, подчерта проф. Ангелов.
Проф. Витанов: Третата вълна на заразата започва следващата седмица
„Заболеваемостта, в сравнение с миналата седмица на база на 100 000 души население, е увеличена с 32%, а смъртността - с 4 на сто. Но това, което ние установихме за предишните протичания, е, че тя следва увеличението с около 16 дни след пика на най-високата стойност на заболеваемост”, каза председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски.
„В болниците има над 15% повече пациенти в сравнените с миналата седмица. Интензивните структури все още не са толкова натоварени, но и там има такава зависимост, каквато и при смъртността”, посочи още той.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви, че сме на 26 място сред 27-те страни в ЕС и на шесто на Балканите по заболеваемост. „Най-високи нива са регистрирани в Португалия и Испания, а най-ниски - в България и Гърция”, каза още той.
COVID огнища в производствена фирма и две детски ясли в Сливен
По думите му към момента у нас има 12 области в червената зона и само четири - в жълтата. Разликата в заболеваемостта е около 11 пъти като съотношение между най-критичния и най-благоприятния район.
"Нямаме данни за реваксиниран човек, който е дал положителна проба за COVID-19. Нека да припомня, че постигането на имунитет става не по-рано от 10-ия ден след поставянето на втората доза ваксина. Дотогава всичко е въпрос на риск", заяви министър Ангелов.
По думите му това, което се случва в Европа и България, е началото на трета вълна. "Винаги съм предпазлив по отношение на категорични отговори. Защото от самото начало коронавирусът опроверга голяма част от нашите отговори", посочи той и допълни, че има организация до края на февруари и не по-късно от 5 март да сме приключили с третата фаза на ваксинационния план. Фаза 4 може да започне в началото на март.
„Когато имаме 200 заболели на 100 000 за 14-дневен период, ние ще се съберем и ще вземем необходимите мерки. Дотогава не искам да казвам нищо категорично, за да не подвеждаме българските граждани. Нека те да бъдат спокойни”, каза още той.
Полюсни реакции сред родителите за тестването на децата
„Децата в предучилищна възраст и учениците от 1-4 клас учат присъствено от 4 януари. За 4 седмици през януари имахме леко покачване на случаите. Спорен е въпросът коя среда доколко допринася за увеличаване на коефициента на заразяването, но факт е, че всяко едно взаимодействие го прави. Образователната система е среда на многочислено, многочасово взаимодействие", посочи министърът на образованието Красимир Вълчев.
Доц. Кунчев отговори на въпросите на родителите за тестването на децата (ВИДЕО)
По думите му в момента 650 хиляди деца са в училище и няма как това да не бъде част от веригата на разпространение на вируса. От друга страна изследванията показват, че колкото по-малки са децата, толкова по-малко индивидуално пренасят вируса. "Тоест - проблемът са не толкова децата, колкото класната стая като среда", подчерта Вълчев и допълни: "Нашето желание е да има максимум присъствено обучение, но доколкото е разумно и доколкото позволява ситуацията и не застрашаваме здравето на голям брой деца, учители и родители".
„Поставили сме си за цел колкото се може по-дълго да продължи присъственото обучение. Идват матури и кандидатстудентски изпити. Най-лошото за една държава е ниското образование на нейните граждани", посочи и здравният министър.
Според него именнно антигенните тестове са онова решение, което да помогне децата да се задържат по-дълго в училище. "Нашата цел не е да затворим училищата, а напротив – да дадем възможност на децата да се докоснат в най-пълна степен до ценностите, които ще им даде образованието”, категоричен бе проф. Ангелов.
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.