Янаки Стоилов отговори на журналистически въпроси

„Най-актуалната задача в близките дни са изборите. Надявам се въпреки противоречията си, Прокуратурата и МВР да си взаимодействат ефективно, за да се намали рязко броят на купените гласове". Това заяви правосъдният министър Янаки Стоилов на брифинг.

Той смята, че противоречията идват и от двете страни. „Те имат общи функции в противодействието на престъпността и корупцията, и специално срещу групите за купуване на гласове. Надявам се, че амбициите им ще се изразят в това кой ще има по-голям принос за пресичане на тази порочна практика”, каза Стоилов.

Той е готов да сезира Висшия съдебен  съвет за главния прокурор Иван Гешев или за други прокурори, ако Бойко Рашков му предостави данни за нарушения. Стоилов би ги анализирал и преценил дали трябва да се сезира ВСС. Засега обаче той не е получил сигнал от вътрешния министър.

„Ще анализирам сигнала, който ще изпрати министър Бойко Рашков. Ще преценя неговата допустимост, доколкото е възможно. Има възможности с такива въпроси да се занимава ВСС. Министърът на правосъдието разполага с правомощието да сезира ВСС, ако се смята, че има основание за образуване на дисциплинарно производство”, каза Стоилов.

По повод твърденията на вътрешния министър Бойко Рашков, че прокурори са нарушили закона и трябва да бъдат отстранени, днес прокурорската колегия на ВСС излезе с декларация и призова вътрешния министър да спазва разделението на властите.

Същевременно Стоилов обясни, че в момента в Министерството на правосъдието се работи по 35 проекта на нормативни актове. Те са започнати преди години, но част от тях са забавени.

Министърът е издал на 1 юли изменение и допълнение на Наредбата за прилагане на Глава 5 от Закона за българското гражданство. Предстои да бъде публикувана в следващия брой на „Държавен вестник“.

 „Причините, които наложиха тази неголяма, но важна промяна, е затруднението на кандидатите за българско гражданство, които живеят в страната, да подават в разумен срок подготвените от тях документи за придобиване, възстановяване и освобождаване от българско гражданство. Записването в електронната система на Дирекцията са запълнени до края на месец юни следващата година и са над 23 000. Няма свободни дати и часове за резервиране на частно обслужване”, каза Стоилов. „За лицата, живеещи в чужбина, е предвидена възможност да подават документите си в дипломатическите и консулските представителства. В същото време за лицата, живеещи в България, не е осигурено предимство за обслужване в Министерството на правосъдието, а те не разполагат с друга алтернатива. В момента ще бъде възможно лицата, които са български граждани, граждани на държава-членка на ЕС и чужди граждани с разрешен статут на пребиваване в България, да подават своите документи и присъствено. Очакваме около 2000 лица да се възползват от приетото изменение“, каза Стоилов.

Проблем имало и с т.нар. инвестиционно гражданство.

„Има постъпило възражение от Европейската комисия. Инвестиционно гражданство се практикува вече в малко европейски държави, сред тях е Малта. Поискали сме информация от Агенцията за чуждестранните инвестиции за такива лица, които са получили или кандидатстват за гражданство, какви са тези инвестиции, дали те са реални, дали продължават да съществуват. Трябва да се обсъди и радикалното решение във време, в което всичко се купува и продава, дали такъв важен и публичен институт като гражданството да подлежи на придобиване срещу определени инвестиционни намерения и ангажименти. Това кореспондира и с моята позиция през годините, когато винаги в Народното събрание съм се противопоставял на тези възможности. Ние ще се опитаме да предложим решение на въпросите“, каза Янаки Стоилов.

 

 

Той посочи, че важен въпрос, по който работят в министерството, са промени в Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража във връзка с преобразуване на ДП „Фонд затворно дело“ като административна структура на ГД „Изпълнение на наказанията“. 

„Поставени сме пред дилемата дали дейностите, които са осъществявани от предприятието, ще могат да бъдат продължени", заяви министърът на правосъдието. По думите му това изисква промени в закона и те могат да бъдат направени по начин, който да ограничи познати лоши практики.
 

Редактор: Ина Григорова