Снимка: iStock
Работодателски организации се събраха на спешна среща заради поскъпването на тока
Напрежението сред бизнеса, заради цените на енергията, продължава да расте. Работодателски организации се събраха, за да обсъдят конкретни искания към властта и следващи стъпки. И отново заговориха за фалити и затворени производства. Според работодателите мерките са неефективни. И настояват таванът от 30% при държавната помощ да отпадне, тъй като не компенсира в почти никаква степен свръх разходите за електрическа енергия на предприятията.
Бизнесът е готов с числа и аргументи защо трябва да отпадне и от къде могат да дойдат средствата за тези компенсации. Затова за пореден път поискаха спешна среща с управляващите.
Фирма „Капрони” произвежда хидромотори и консумира месечно по 1000 мегавата ток. Сметката показва, че цената за производството на всеки готов продукт вече е скочила с около 15 %. За да се справи с финансовата криза, Компанията вече е свила инвестициите.
“Съответно това намалява и нашата конкурентоспособност на чуждите пазари, като основният ни пазар е за износ”, посочва Георги Башалов, главен енергетик на фирма „Капрони”.
Нова година – нови сметки: Колко ще плащаме след шоковото поскъпване на газа?
На фона на растящите цени работодателските организации обявиха мерките за неефективни. Твърдят, че таванът на помощта допълнително ощетява големи компании. Бизнесът изчислява, че при цена от 800 лева например, компенсацията ще се ограничи до 240 лева.
„Ще има спиране на предприятия, ще имаме безработица, социално напрежение и обедняване на нацията”, твърди Добри Митев, председател на БСК.
Бизнесът поиска компенсации и за предприятията, които работят на природен газ заради обявеното вече увеличение. „Има структуроопределящи предприятия, които в момента част от суровините им са и електрическата енергия, и природният газ. Там се получава една двойна криза и едни наслагания, които могат да блокират въобще тази индустрия. Говорим за химическата индустрия, металургията”, посочва Митев.
Държавата обаче на този етап не предвижда промяна в схемата за компенсации.
„Липсата на контрол на разходите и на споделена отговорност, създава възможност и риск от спекулации. Дотолкова доколкото се наблюдават цените за началото на януари шоковото поскъпване , което бизнесът очакваше от цени над 700 лева не е факт”, категоричен е Александър Николов - министър на енергетиката.
След поскъпването на природния газ: Бизнесът настоява за спешни финансови мерки
Моделът на компенсациите обаче, позволява бизнесът да бъде по-гъвкав към използването на електроенергия - смята финансовия министър.
‘’Ако един бизнес може да работи примерно, събота и неделя, но да не ползва пикова електроенергия през седмицата, това включително може да намали потреблението”, твърди Асен Василев - министър на финансите .
Все пак разговори с бизнеса ще има обяви властта. Кога обаче не стана ясно.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.