Основната тема на разговорите е военната агресия на Русия срещу Украйна
Започна двудневната среща на евролидерите във Версай. В разговорите ще участва и българският премиер Кирил Петков. Основната тема на неформалния Европейски съвет е военната агресия на Русия срещу Украйна и последиците от нея. Държавниците ще дискутират и начините за укрепване на европейския суверенитет, както и намаляването на енергийната зависимост от Русия. На фокус ще е и желанието на Украйна да стане част от Европейския съюз.
Преди срещата се проведе и пореден телефонен разговор между Путин и Еманюел Макрон. В разговора е участвал и Олаф Шолц. Тримата са се разбрали да поддържат топла връзка и през следващите дни.
Междувременно Франция и Германия призоваха Путин за незабавно спиране на военните действия в Украйна.
Във Версай Петков направи коментар пред журналисти.
„Със сигурност мястото на Украйна е в ЕС, въпросът е кога и колко бързо в сравнение с другите държави. Колкото повече сме увеличили ЕС на изток, толкова по-голяма е безопасността за нашата страна, защото така ние няма вече да сме гранична страна и се увеличава нашата сигурност", заяви той.
Според него държавите трябва да бъдат подпомогнати на европейско ниво заради войната в Украйна.
Не може всяка страна да плаща всички тези разходи сама. Ще поискам европейските партньори да ни подкрепят финансово, особено страните, които сме по-близо до конфликта”, поясни премиерът на България.
Той коментира и ситуацията с газа у нас.
„Знаете, че работим по гръцката връзка. Важно е да помислим какво би станало, ако Русия спрат газа. Не вярвам, че ще се стигне до там. Виждам разбиране от европейските колеги. Трябва да се фокусираме в инвестиции в алтернативни източници на енергия. Геотермалите са голямата тема у нас, както и новият план за възстановяване. Това е част от независимостта на България от енергийните източници, свързани с Русия”, поясни министър-председателят.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter и Telegram - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.