Лондон прекрати и мораториума върху фракинга
Новият британски министър-председател Лиз Тръс заяви, че сметките за енергия за домакинствата ще бъдат замразени за две години, с което отбеляза първата си седмица на поста със скъп план за справяне с политически опасната криза с разходите за живот.
Правителството заяви, че ще направи преглед на напредъка по отношение на законово заложената цел за постигане на нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г., за да гарантира, че нуждите на потребителите и предприятията са взети предвид, като същевременно подчерта, че остава ангажирано с тази цел.
Правителството очаква схемата, подкрепена от държавата, да струва десетки милиарди лири (долари), но Тръс и новият финансов министър Кваси Куаренг настояха, че тя ще има "значителни ползи" за икономиката.
ЕС предлага таван на цената на руския газ от 50 евро на мегаватчас
Те обявиха също така прекратяване на забраната за фракинг - спорен метод за добив на изкопаеми горива - и повече лицензи за сондажи за нефт и газ в Северно море, съобщи АФП.
Тръс заяви, че "десетилетията на краткосрочно мислене по отношение на енергетиката" и невъзможността да се осигурят доставките са направили Великобритания, която е силно зависима от газа за своите енергийни нужди, уязвима на ценови шокове.
"Извънредните предизвикателства изискват извънредни мерки, които да гарантират, че Обединеното кралство никога повече няма да се окаже в такава ситуация", каза тя.
Квартенг заяви, че замразяването означава, че притеснените домакинства и предприятия "вече могат да въздъхнат с огромно облекчение".
Прекратяването на мораториума върху фракинга идва, въпреки че през 2019 г. Консервативната партия на Тръс обеща да го запази, след като сухоземните сондажи за шистов газ предизвикаха сеизмични трусове в Северна Англия.
Песков: Проблемите с газовото снабдяване се появиха заради санкциите
Тя заяви, че отмяната на забраната "би могла да доведе до пускането на газ още след шест месеца".
Експертите обаче изразиха съмнение относно ефекта върху сметките, като се има предвид времето, необходимо за започване на добива, и количеството газ, което може да се добие.
Самият Квартенг написа през март, че може да отнеме до десетилетие, за да се добие достатъчно газ от фракинга. Същевременно съществуват опасения относно вредите за околната среда от възобновяването на процеса.
Подобно на Джонсън, Тръс се ангажира да диверсифицира енергийните източници на Великобритания към възобновяеми енергийни източници и ядрена енергия.
Но тя заяви, че прегледът на нулевата нетна консумация, който трябва да приключи до края на годината, ще "гарантира, че постигането на целта не поставя неоправдани тежести върху бизнеса или потребителите".
Новият пакет от мерки за подпомагане не предлага нищо за по-добра изолация на сградите в Обединеното кралство, за да се намалят високите нива на изтичане на енергия, а правителството също така изключи всякаква кампания за насърчаване на обществеността да пести енергия.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.