Снимка: iStock
Всеки втори медик е бил жертва на агресия, сочи статистика на БЛС
Лични лекари се оборудват с паник бутони в случай на агресия срещу тях. След зачестилите конфликти между медици и пациенти джипитата искат да разчитат и на органите на реда, ако бъдат заплашени или някой им посегне в кабинета.
Идеята за паник бутоните не е нова и е обсъждана и преди. Д-р Мирослав Спасов вече е на прага да предприеме по-сериозни мерки. В подкрепа на неговите твърдения е и статистиката - БЛС преди време представи данни, от които се вижда, че всеки втори медик е бил жертва на агресия.
Д-р Спасов работи с един и същ график от години. Все по-трудно му е обаче да се откъсне от работата, когато не е в кабинета си.
„През годините в българския гражданин се насади усещането, че ние сме му длъжни 24 часа. Не сме длъжни - длъжни сме, когато се обърнете към нас в кабинета в работно време. Иначе ангажимент има всеки един от нас, но към семейството си и децата си”, казва той.
Сериозен проблем се появява и в часовете, в които е на работа в лекарския кабинет. Преди години поставя видеонаблюдение, за да спре крадците. Но посегателствата в кабинета му продължават, тъй като камери има само в общите части. Все по-често не просто техниката, а и самите лекари са обект на агресия.
„Много често лекар и пациент остават насаме и ситуацията става дума срещу дума. Тези производства буквално буксуват и не стигат доникъде, защото имаме две застъпени тези”, коментира адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
„Засега успяваме да потушим вербалната агресия. Имало е заплахи и за физическа. Напоследък зачестиха такива изказвания и взех решението да сложа паник бутон”, обясни д-р Спасов.
За да се справят по-добре в ситуация на конфликт, медици от цялата страна преминават обучения с психолози.
Повече по темата гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.