"Филмите за героя са най-обичаното и ценено нещо, но са и много рискови", обясни преподавателят по кинодраматургия
„Идеята за героя е присъща на всички хора навсякъде по света - това е като чекмедже, но всеки създава нещо различно в това чекмедже. Всеки народ слага различни герои в това чекмедже. Вероятно идеята идва от идеята за Бога… Между човека и Бога има междинна фигура, която представлява герой. Хората имат нужда от тази фигура”.
Това заяви в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS проф. Марин Дамянов – преподавател по кинодраматургия в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”. Той е сценарист на документален филм за Ботев „В сянката на паметника”. Участието му бе по повод 175-ата годишнина от рождението на поета и революционер Христо Ботев.
„Едната функция на героя е, че се създава. Другата важна функция на героя е, че той ще ни спаси – независимо дали говорим за Мойсей или Левски. Той има важно народопсихологическо значение. Ако видите група, водена от екскурзовод, той вдига знамето, за да се вижда къде е групата”, даде пример проф. Дамянов.
„Героят не е обикновена фигура. Той трябва да е комбинация от нещо божествено и човешки слабости. Трудно би било да се направи филм за Иисус Христос, например”, каза той.
„Ако е точен исторически, или ако не е точен исторически, филмът може да подразни хората. Мнозина избягват да показват лицата на героите, за да не разстроят зрителя. … Филмите за героя са най-обичаното и ценено нещо, но са и много рискови”, обясни преподавателят по кинодраматургия.
Той е мислил да напише сериал за брата на Васил Левски, който е бил в четата на Ботев, оцелял е, после е бил на Шипка, загубил си е крака, след Освобождението е бил инвалидизиран. Опитал е да каже, че е брат на Левски, че рискувал живота си, но това не е впечатлявало тогава.
Важно е характерът, излъчването, цялостната атмосфера във филма, допълни проф. Дамянов.
Вижте още във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова