След 13 години на поста премиерът Марк Рюте изненадващо подаде оставка

Тежки политически дни предстоят за Нидерландия след като премиерът на страната Марк Рюте, след 13 години начело, хвърли изненадващо оставка заради „дълбоки различия“ с коалиционните си партньори по отношение на миграционната политика. Крал Вилем-Александър също беше информиран лично от министър-председателя в оставка, че страната отива на предсрочни избори.

След близо едночасовата си среща с краля в резиденцията му, Рюте остана лаконичен към журналистическите въпроси. Видимо смутен вътре в автомобила си, той предпочете повече да повтаря да се пазят операторите, вместо да отговаря на питанията.

Настървението на „четвъртата власт“ и напъханите буквално в колата микрофони дадоха своя резултат и той все пак трябваше да даде някои отговори. Дори и такива защо е с автомобил, а не както обикновено с колело. А и да не забравяме, че велосипедът е в ДНК-то на тази нация и се е превърнал в част от политическия пейзаж, дори за висшите етажи на властта.

Резонно не беше подминат въпросът – а сега накъде, господин премиер в оставка? Макар и с половин уста Рюте заяви, че не смята да вдига белия флаг и да напуска властта. За срещата си с краля заяви, че нищо няма да каже, защото разговорът е бил както обикновено поверителен.

Защо се стигна дотук и накъде отива Нидерландия?

Основният препъникамък в колелата на четирипартийната коалиция се оказа намерението на Рюте да затегне ограниченията за събиране на семействата на кандидатите за убежище. Не еднократно премиерът е заявявал, че трябва да се ограничи техният брой особено през последната година. Неговите министри бяха принудени да отнесат не една и две опозиционни стрели заради препълнените миграционни центрове. Най-гръмогласни срещу плана на Рюте бяха християндемократическата партия Christen Unie и лявоцентристката D66. 

Тепърва предстоят 3 месеца на „временно управление“, а изборите са насрочени за ноември. Очаква се отново да продължи да е лидер на дясноцентристката партия VVD. Засега и няма други кандидати.

По-важният въпрос обаче е кой иска да управлява с него. Някои от партиите като CDA, PvdA и „Зелените“ и новопоявилата се на политическия небосклон земеделска партия вече обявиха, че не умират от особено желание да са коалиционен партньор. Земеделците се противопоставят на подкрепяните от ЕС правила за опазване на околната среда. От партия BBB също са категорични, че не искат да работят с Рюте, ако той отново се кандидатира за премиер през есента.

Още от сега е ясно, че никак няма да му е лесно на Марк Рюте. Първо, разбира се, неговата партия трябва да спечели. И да победи един нов политически съперник с големи амбиции – десният претендент  Каролин ван дер Плас от BoerBurgerBeweging (BBB), която е решена да направи нещата възможно най-трудни по пътя на Рюте към петия поред премиерски мандат.

Усмивки в опозицията

Опозиционните партии реагираха по различен и атрактивен начин на новината за оставката. Всички до един обаче са доволни и искат възможно най-бързи избори. Лидерът на най-голямата опозиционна парти PVV Герт Вилдерс написа в социалната мрежа „Туитър“ кратко и ясно „Адио“. Каролин ван дер Плас от BBB пусна селфи с усмивка и пояснява как е изглеждала като чула за оставката. От PvdA отбелязват, че Нидерландия се нуждае от нов кабинет, който показва решителност.

За политическите наблюдатели се очаква тежко лято, тъй като страната изпада в безвремие и застой. Притеснения будят необсъденият държавен бюджет за следващата година, изпълнението на европейските програми и фактът, че парламентът излиза в задължителната си лятна ваканция.

Според конституционалисти, ноември е разумен срок с оглед на организирането на изборите. Според избирателния закон най-вероятната дата е 15 или 22 ноември. Общините в разгара на отпускарския сезон ще се наложи да събират доброволци за предстоящите политически кампании, да сформират щабове и да агитират електорат.

Във фризера

След оставката на кабинета редица належащи политики ще се наложи временно да бъдат „поставени във фризера“. Сред тях са политиките, свързани с климатичните промени, електромобилността, мерките срещу инфлацията, цените на енергията. И като стана дума за ток и газ остава висящ въпроса за затварянето на газовото находище в Грьонинген и обезщетенията на жителите. Напомням, че местните подадоха иск, с който да се възстановят домовете им вследствие на земетресенията, причинени от дейностите в най-голямото газово находище на Европа.

Електорална нагласа

Изглежда, че не само опозицията е доволна, но и над 60% от електората. Според експресно проучване на новинарския канал RTL, анкетираните смятат, че от една страна е добра новина за оставката, но от друга означава несигурност и застой по ключови политики. В мотивите си хората казват, че това правителство не виждали как може да реши най-належащите им проблеми. Половината от анкетираните смятат, че Марк Рюте и неговата партия ще спечелят изборите и той отново ще е премиер за пети път.

Новините на NOVA - в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова