Снимка: iStock
По думите му през последното десетилетие бюджетът е удвоен
В бюджета нямаше изненади, нормално е да има допълнителни преговори и увеличение на средствата. Проблемът, който занапред ще имаме, е, че с данъците, които плащаме, няма как да се сравняваме с други страни, ако искаме да изградим същата социална система. Нивото на данъчно облагане е твърде ниско, за да покрие социалните и здравните плащания. Това каза за "Твоят ден" икономистът Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
От септември банките трябва да предлагат базисните сметки без такси
Според него бюджетът е изпълним в рамките на 3% дефицит. "Големият въпрос е има ли заплаха за приходите, но дори да има рецесия, най-вероятно през тази година няма да има намаление на приходите. През следващата година може да има притеснение. Процедурата за Бюджет 2024 върви, макар да няма публичност. През последното десетилетие бюджетът е удвоен, а всяко допълнително искане става проблематично. В съдебната система имаше драстично увеличение на средствата, но има и много проблеми. България няма проблем с липсата на средства, имаме 15 млрд., чакащи да бъдат усвоени, но за тази цел се нуждаем от успешни проекти. Трябва да се направи анализ на ефективността за неусвоените 40 млн., за които говореше Асен Василев", посочи Стефанов.
По думите му пълната либерализация на пазара на тока на едро е добра стъпка. "Има няколко важни елемента - най-после ще има дефиниция за енергийна бедност и помощи няма да се дават на калпак. Министърът вече няма да може да разпределя средства за предприятия, както реши, това ще се решава от пазара", обясни икономистът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Асен Василев: Бюджетът е изпълним, разходната част е разумна
Редактор: Цветина Петкова