Според него в БДЖ проекти са възлагани на фирми, които са създавали консорциуми, за да отговорят на изискванията и после са фалирали
Реформата в БДЖ закъснява със 70 години. Смених ръководството заради резултатите и безхаберието. Европрокуратурата проверява изпълнителите на проекти. Някои си затварят очите за определени критерии. Възложител е НКЖИ, а изпълнителите са фирми, които създават консорциуми, защото не отговарят на изискванията. Някои от участниците фалират и възлагат дейности на подизпълнители. Резултатът е похарчени милиарди, без нищо направено. Това заяви министърът на транспорта Георги Гвоздейков в ефира на "Здравей, България".
Транспортният министър освободи борда на директорите на "Холдинг БДЖ"
Според него до края на 2026 г. планът е да приключат всички инфраструктурни проекти, така че жп транспортът да стане по-бърз.
"Ползваме сериозен финансов ресурс от инструменти за инвестиции и не можем да покажем резултат. Положението е трагично. Искам да се извиня на ощетените от железопътния транспорт. Хората не заслужават това отношение. Нека от днес да ни светва червената сигнална лампа, че не бива да позволяваме това да се случва. Визията ми е стартиране на модернизацията отсега", заяви той. И допълни, че Европрокуратурата разследва усвояването на проекти от БДЖ.
По думите му подвижният състав трябва да се движи с максимална скорост 160 км/ч. "Това ще позволи разстоянието София - Пловдив да се изминава за един час. Дистанцията от София до Бургас трябва да бъде измината за максимум 3 часа и половина. Ландшафтът не позволява по-висока скорост, подобряваме старите трасета. На местата, където в момента се извършват ремонти, ограничението е 30 км/ч. Не търпя такова безхаберие и съм поел инициатива да започнем да подобряваме комфорта. Изпратили сме писма до доставчиците на подвижен състав, за да осигурят такъв, дори и втора употреба, който е от сравнително ново поколение, за да модернизираме наличния", обясни Гвоздейков.
Закъснелите полети
Министърът коментира, че е възложил проверка чрез ГВА, а мерки вече са предприети. Предстои налагането и на санкции. "Не сме упражнявали контрол, защото досега така е било изгодно, но след смяната на ръководството нещата се промениха", обясни той.
Системата за въздушна помощ
"Първият хеликоптер трябва да бъде наличен около 15 декември. В началото на септември на обучение заминава първата група от пилоти и инженери. В края на годината трябва да имаме лицензиран авиационен оператор и през януари 2024 г. да може да извършваме медицинска услуга. През 2026 г. цялата страна трябва да разполага с въздушна медицинска помощ", подчерта Гвоздейков.
Мерки за нарушителите на пътя
"Трябва да покажем на обществото, че за нарушителите има безкомпромисни санкции. Подкрепям отнемането на автомобили на пияни и дрогирани шофьори. Аз съм "за" строги наказания, за да има дисциплина. Освен всичко друго, това е и превенция", отбеляза министърът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова